Premierul landului german Bavaria face apel la o schimbare amplă de direcție în politica energetică a Germaniei, inclusiv prin construirea unor noi centrale nucleare.
„Nu este vorba despre a construi reactoare mari, ca în trecut. Mă refer la reactoare mai mici, inteligente, precum cele deja folosite în Canada”, a declarat Markus Söder pentru cotidianul german Die Welt.
Markus Söder a spus că statul nu ar trebui să subvenționeze astfel de „mini-reactoare” la fel de mult ca pe cele din trecut. În ultimii ani, el s-a pronunțat în mod repetat împotriva renunțării Germaniei la energia nucleară, proces încheiat în 2023.
Acesta a cerut din nou exploatarea rezervelor de gaz din nordul Germaniei pentru a contribui la acoperirea necesarului energetic al țării.
Citetșe mai mult AICI.
Autor
Urmărește știrile PSNews.ro și pe Google News










