Gemania – Sărăcia a atins un nivel record: peste 13 milioane de persoane trăiesc în condiții vulnerabile

Sursa foto: Pixabay

Sărăcia în Germania a atins cel mai ridicat nivel de când au început înregistrările comparabile în 2020, potrivit unei asociații-umbrelă a organizațiilor caritabile, relatează Deutsche Welle.

Asociația Parity Welfare raportează că 13,34 milioane de persoane, adică 16,1% din populație, trăiau în sărăcie în 2025, citând date ale Oficiului Federal de Statistică al Germaniei. Cifra a crescut față de 15,5% înregistrată cu un an înainte.

Astfel, numărul a crescut cu aproximativ 1,2 milioane de la minimul înregistrat în 2023, asociația avertizând asupra unei „situații de criză”.

Directorul general Joachim Rock a îndemnat guvernul să nu reducă prestațiile sociale, avertizând că reducerile suplimentare ar agrava situația.

Familiile monoparentale și persoanele care trăiesc singure rămân grupurile cele mai afectate, în timp ce ratele sărăciei sunt, de asemenea, peste medie în rândul tinerilor cu vârste cuprinse între 18 și 25 de ani și al persoanelor peste 65 de ani.

Citește mai mult Aici.  

Autor

Urmărește știrile PSNews.ro și pe Google News

Citește și: