Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat luni seară, 18 mai, la România TV că UDMR susține varianta unui Guvern minoritar PSD, deși social-democrații nu consideră acest scenariu prima opțiune pentru formarea viitorului Executiv.
„UDMR-ul susține un Guvern minoritar PSD. Asta este ceea ce mi-a spus”, a declarat Sorin Grindeanu la România TV.
Întrebat dacă este vorba despre un Executiv minoritar PSD-UDMR sau doar PSD, liderul social-democrat a precizat:
„ Un guvern minoritar PSD. Ceea ce PSD-ul nu neapărat își dorește ca prime opțiuni. Dar nu fugim de un asemenea scenariu”.
Cu toate acestea, PSD preferă o formulă guvernamentală stabilă, cu majoritate parlamentară, a punctat Grindeanu. „Eu îmi doresc, împreună cu colegii mei, să avem un Guvern stabil, un Guvern care să aibă o majoritate în spate, care să guverneze pentru oameni”, a explicat acesta.
Cu toate acestea, PSD preferă o formulă guvernamentală stabilă, cu majoritate parlamentară, a punctat Grindeanu. „Eu îmi doresc, împreună cu colegii mei, să avem un Guvern stabil, un Guvern care să aibă o majoritate în spate, care să guverneze pentru oameni”, a explicat acesta.
Autor
-
View all postsEste absolventă a Facultății de Științe Politice a Universității București și a unui master de Relații Internaționale și Studii Europene la aceeași facultate. Ulterior, a urmat și cursuri de prezentator TV la Academia „Studiourile Buftea”
Urmărește știrile PSNews.ro și pe Google News








