Preşedintele interimar al PSD, Sorin Grindeanu, afirmă că nu s-a abordat, în discuţiile cu preşedintele Nicuşor Dan, subiectul privind propunerile pentru şefii serviciilor de informaţii. Grindeanu susţine că reprezentanţii PSD ”ar fi foarte greu de convins” să îl voteze pe Dacian Cioloş la şefia Serviciului Român de Informaţii (SRI).
”Eu nu cred în această propunere”, a afirmat Sorin Grindeanu, marţi seară, referindu-se la eventualitatea în care fostul premier Dacian Cioloş ar fi propus pentru funcţia de director al SRI.
”Şi ca să fiu şi mai clar, am avut în aceste săptămâni întâlniri la Cotroceni despre care ştiţi, nu s-a discutat nicio secundă despre conducerile serviciilor de informaţii. Aşa că, sigur, e dreptul preşedintelui, e dreptul constituţional al preşedintelui de a face propuneri. Şi atunci ar trebui acest dialog cu Parlamentul. De aceea vă spun că eu cred că e o glumă această propunere cu Dacian Cioloş”, a continuat Sorin Grindeanu, la Antena 1.
El a susţinut că social-democraţii ”ar fi foarte greu de convins” să îl susţină pe Cioloş la şefia SRI.
”Ca să fiu foarte clar, ar fi foarte greu de convins colegii mei din PSD, asta nu înseamnă că nu poate să treacă în Parlament, dar ar fi foarte greu de convins colegii mei din PSD să voteze o asemenea propunere”, a adăugat Grindeanu.
Citeste mai mult AICI
Autor
Urmărește știrile PSNews.ro și pe Google News