Revoltele din SUA nu au apărut din neant, iar dincolo de unele erori ale administrației Trump există și alte cauze, despre care se vorbește puțin spre deloc. Expertul în securitate Hari Bucur Marcu explică de ce rivalii lui Donald Trump, democrații, nu sunt deloc străini de ceea ce se întâmplă peste Atlantic.
America a fost cuprinsă de focul revoltelor interne, iar lucrurile sunt destul de neclare. În timp ce mass-media care îi susține pe dușmanii lui Donald Trump, partidul democrat, îl acuză pe președintele american că a scos armata în stradă împotriva demonstranților, presa favorabilă președintelui susține că violențele declanșate de cei prezenți la mintinguri au provocat reacția autorităților. Cetățean american și foarte bun cunoscător al realităților din SUA, expertul în securitate Hari Bucur Marcu a făcut o radiografie a situației și analizat mersul evenimentelor.
„Mă solicită un prieten virtual să îi explic oare ce se întâmplă de-adevăratelea în Los Angeles, California, Statele Unite ale Americii, în condițiile în care omul încerca în zadar să se lămurească despre ce e vorba, de la CNN, care îl acuză pe președintele Trump personal că ar fi provocat demonstrațiile violente din ultimele patru zile, prin faptul că ar fi trimis în stradă membrii Gărzii Naționale a Californiei, în condițiile în care tot CNN relatează că mai întâi demonstrațiile au devenit violente, la adresa forțelor de ordine prezente în stradă (incendieri ale mașinilor de poliție, asaltul asupra sediilor autorității pentru imigranți, bombardarea polițiștilor cu blocuri de beton sfărâmițate cu ciocanul etc.) și abia apoi președintele Trump ar fi mobilizat federal Garda Națională, pentru protecția polițiștilor și șerifilor, care nu mai făceau față asalturilor violente. I-am răspuns cu aceeași prietenie virtuală și am să vă spun aici ce i-am răspuns, cu observația de avertizare că mă adresez doar celor care pot citi cele scrise cu suficientă amabilitate față de mine, toți ceilalți fiind invitați să renunțe la lectură. Zic asta, deoarece, în răspunsul meu, nu veți găsi nicio înjurătură la adresa președintelui american Donald Trump, ceea ce, în ochii unora mai săraci cu duhul ar însemna că aș fi “trumpist“, indiferent ce ar însemna pentru ei calificativul ăsta. Deci, dacă faceți parte dintre ei, mai bine renunțați să mă citiți, decât să vă faceți nervi degeaba, pentru că eu nu am oricum de gând să îmi schimb atitudinea”, arată expertul pe Facebook.
În continuare, Hari Bucur Marcu explică cauzele care stau la originea evenimentelor și modul în care au evoluat lucrurile în Statele Unite ale Americii, dar s-a referit și la televiziunea CNN, cunoscută pentru faptul că este una dintre uneltele partidului democrat american și este folosită ca vârf de lance pentru a-l discredita pe Trump.
„În primul rând, i-am răspuns prietenului meu virtual că nu a făcut bine încercând să se lămurască despre ce e vorba cu violențele de stradă din Los Angeles, de la CNN. I-am adus trei argumente rapide. Deși acronimul CNN înseamnă Cable News Network, în clasamentul audienției companiilor de știri prin cablu americane, CNN este în cădere liberă, de ani buni, iar în ultimul timp a ajuns la scoruri de televizune locală. Ei și-au schimbat chiar sloganul, din CNN – sursa de știri cea mai de încredere, în CNN – cei mai mulți care se uită la CNN își iau de acolo știrile, față de oricare altă sursă de știri (la care mai apelează ei). CNN nu se mai finanțează din audiență (a fost o vreme, tare demult, când CNN a revoluționat industria știrilor, fiind prima care se finanța din audiență), ci din sponsorizări. Este suficient să vedeți ce reclame au, unde își au sediile internaționale, cine le sunt vedetele și veți înțelege și cine le sunt sponsorii. Deci, credibilitatea lor este egală cu interesul sponsorilor. Care interes al sponsorilor rar se nimerește să fie același cu al publicului american sau internațional”, mai spune el.
Autor
Urmărește știrile PSNews.ro și pe Google News