Ministrul Educației le-a cerut inspectorilor școlari și directorilor să verifice dacă în școli sunt respectate regulile privind folosirea telefoanelor. Acestea sunt interzise la ore și nu pot fi utilizate decât dacă profesorul solicită acest lucru. Ministrul Educației, Daniel David, e revoltat după ce pe internet au apărut filmulețe cu elevi care transmit în direct din timpul orelor și râd de profesori.
Ministrul Educației, Daniel David: „Este efectiv o rușine să ai astfel de ore în învățământul românesc”
„Am văzut și înregistrările care au fost prezentate în mass-media. Este efectiv o rușine să ai astfel de ore în învățământul românesc. Adică, profesorul este la clasă, iar copiii sunt pe telefon și conectați la TikTok râd de profesor, râd între ei. Așa ceva este de neacceptat. Chiar nu se poate. Este o rușine și pentru statutul profesorului, etse o rușine și pentru ceea ce fac acei copii și pentru părinții care îi lasă să facă aceste lucruri”, a declarat ministrul Educației, Daniel David.
Ministrul Daniel David face apel la reprezentanții unităților de învățământ să se asigure că elevii nu folosesc telefoanele la ore. Ministrul așteaptă un raport de la inspectorii școlari legat de modul în care se respectă sau nu interdicția folosirii telefoanelor în timpul lecțiilor.
Citeste mai mult AICI
Autor
Urmărește știrile PSNews.ro și pe Google News