Modificările impozitului pe proprietate intrate în vigoare la 1 ianuarie 2026 aduc scumpiri pentru toată lumea, chiar dacă acestea variază în funcție de zonă, dar și de forma de proprietate. Cel mai mare impact al majorării impozitelor se regăsește la proprietarii de reședințe imobiliare de lux, din cauza majorării coeficientului aplicat la valoarea imobilului de la 0,3% la 0,9%.
O categorie aparte în cadrul proprietarilor tradiționali de reședințe de lux este reprezentată de dezvoltatorii imobiliari care și-au înregistrat clădirile de apartamente, de birouri sau spații comerciale pe persoană fizică sau PFA pentru a evita impozitele impuse persoanelor juridice. În aceste cazuri, valoarea impozitului pe proprietate crește și de 25 de ori în 2026 față de 2025.
Avocatul specializat în fiscalitate și fost secretar de stat în Ministerul Finanțelor, Gabriel Biriș, a dat ca exemplu cazul unei persoane fizice autorizate (PFA) care anul trecut a plătit un impozit de 1.200 de lei pentru o clădire cu apartamente neintabulate separat , iar la 1 ianuarie 2026 decizia de impunere pe PFA este de 30.000 de lei. Nici mai mult nici mai puțin decât de 25 de ori valoarea impozitului din anul precedent.
Autor
Urmărește știrile PSNews.ro și pe Google News








