Într-o economie românească puternic afectată de inflație, de creșterea taxelor și de blocajul financiar, falimentul a ajuns să reprezinte cea mai mare temere a antreprenorilor români, arată o analiză Sierra Quadrant.
Datele statistice de la Eurostat arată că România ocupă locul al doilea în Uniunea Europeană după creşterea numărului de falimente înregistrate în al doilea trimestru din 2025, cu un avans de 26,1% faţă de aceeaşi perioadă a anului trecut.
Datele Eurostat arată că Letonia este țara cu cea mai mare creștere (35,7%) a numărului de falimente înregistrate în T2/2025 faţă de T2/2024. După România, aflată pe locul secund, se situează Italia, care a raportat un avans de 18,6% al numărului de falimente înregistrate în ultimul an.
La nivelul Uniunii Europene, numărul de falimente înregistrate a crescut cu 2,5% în al doilea trimestru din 2025 comparativ cu aceeaşi perioadă din anul 2024.
,, Indicatorul falimentelor este un semn timpuriu pentru măsurarea sentimentului în mediul de afaceri”, afirmă Eurostat, care precizează că în al doilea trimestru al anului 2025, numărul declarațiilor de faliment a crescut cu 1,7 % față de primul trimestru al anului 2025.
Citește mai mult AICI
Autor
Urmărește știrile PSNews.ro și pe Google News