Skip to content
Sport

Încă o medalie pentru Daniel Martin la Jocurile Olimpice pentru Tineret: Bilanțul României a ajuns la 8 medalii

Sportivul Daniel Cristian Martin a câştigat, vineri, medalia de argint în proba de 200 m spate din cadrul competiţiei de nataţie de la Jocurile Olimpice pentru Tineret de la Buenos Aires.

Martin a fost cronometrat cu timpul 1:58.20. Medalia de aur i-a revenit lui Kliment Kolesnikov (Rusia, 1:56.14). Pe locul trei s-a clasat spaniolul Manuel Martos Bacarizo, cu timpul 1:59.37.

Daniel Cristian Martin a mai obţinut o medalie de argint și în proba de 100 metri spate.

După cinci zile de competiție, Romania are in palmares opt medalii: două de aur – Iosif Adrian Sulca (judo) si Sabina Baltag (haltere), trei de argint – Daniel Cristian Martin (două la înot) ) și Florin Nicolae Arteni Fintinariu, Alexandru Laurentiu Danciu (canotaj, 2-), si trei de bronz Mihaela Valentina Cambei (haltere), Alina Maria Baletchi, Tabita Maftei (canotaj doi, 2-) si Andreea Dragoman (tenis de masă).