Skip to content
Sport

Începe Cupa Mondială 2022. Când au loc meciurile de la CM de fotbal din Qatar – Programul complet

facebook

Campionatul Mondial de Fotbal din Qatar începe pe 20 noiembrie, marcând o premieră în istoria competiției: va fi pentru prima oară când campionatul se va desfășura la finalul anului, din cauza temperaturilor ridicate din timpul verii.

Vor fi 64 de meciuri în total. Echipele sunt împărțite în opt grupe, a câte șase echipe. Primele două echipe clasate în fiecare grupă se vor califica în faza optimilor de finală ale Cupei Mondiale din Qatar.

Fazele grupelor sunt programate în perioada 20 noiembrie – 2 decembrie. Optimile de finală se vor juca în 3-6 decembrie, sferturile se vor disputa pe 9 și 10 decembie, iar seminfinalele, pe 13 și 14 decembrie, scrie euronews.ro.

Finala Campionatului Mondial de Fotbal din Qatar va avea loc pe 18 decembrie, iar finala mică, ce va stabili ocupanta locului 3, se va juca pe 17 decembrie.

Programul CM Qatar 2022

Fazele grupelor

Duminică, 20 noiembrie

Qatar – Ecuador – Stadionul Al Bayt (19:00)

Luni, 21 noiembrie

Grupa A

Senegal – Țările de Jos – Stadionul Al Thumama (13:00)

Grupa B

Anglia v Iran – Stadionul Internațional Khalifa (16:00)

SUA – Țara Galilor/Scoția/Ucraina – Stadionul Ahmad Bin Ali (22:00)

Marți, 22 noiembrie

Grupa C

Argentina – Arabia Saudită – Stadionul Lusail (13:00)

Mexic – Polonia — Stadionul 974 (19:00)

Grupa D

Danemarca v Tunisia – Stadionul Education City (16:00)

Franța v Peru/EAU/Australia – Stadionul Al Janoub (22:00)

Danemarca, echipament special la Cupa Mondială 2022. Echipa va „protesta” față de țara-gazdă, Qatar
miercuri, 23 noiembrie

Grupa E

Germania – Japonia – Stadionul Internațional Khalifa (16:00)

Spania v Costa Rica/Noua Zeelandă – Stadionul Al Thumama (19:00)

Grupa F

Maroc – Croația – Stadionul Al Bayt (13:00)

Belgia – Canada – Stadionul Ahmad Bin Ali, (22:00)

joi, 24 noiembrie

Grupa G

Elveția v Camerun – Stadionul Al Janoub (13:00)

Brazilia – Serbia – Stadionul Lusail (22:00)

Grupa H

Uruguay – Coreea de Sud – Stadionul Education City (16:00)

Portugalia – Ghana — Stadionul 974 (19:00)

Vineri, 25 noiembrie

Grupa A

Qatar – Senegal – Stadionul Al Thumama (16:00)

Olanda – Ecuador – Stadionul Internațional Khalifa (19:00)

Grupa B

Țara Galilor/Scoția/Ucraina v Iran – Stadionul Ahmad Bin Ali (13:00)

Anglia v SUA – Stadionul Al Bayt, (22:00)

Sâmbătă, 26 noiembrie

Grupa C

Polonia – Arabia Saudită – Stadionul Education City (16:00)

Argentina – Mexic – Stadionul Lusail (22:00)

Grupa D

Tunisia v Peru/EAU/Australia – Stadionul Al Janoub (13:00)

Franța v Danemarca — Stadionul 974 (19:00)

Duminică, 27 noiembrie

Grupa E

Japonia v Costa Rica/Noua Zeelandă – Stadionul Ahmad Bin Ali (13:00)

Spania – Germania – Stadionul Al Bayt (22:00)

Grupa F

Belgia – Maroc – Stadionul Al Thumama (16:00)

Croația v Canada – Stadionul Internațional Khalifa (19:00)

Luni, 28 noiembrie

Grupa G

Camerun – Serbia – Stadionul Al Janoub (13:00)

Brazilia v Elveția — Stadionul 974 (19:00)

Grupa H

Coreea de Sud – Ghana – Stadionul Education City (16:00)

Portugalia – Uruguay – Stadionul Lusail (22:00)

Marți, 29 noiembrie

Grupa A

Olanda – Qatar – Stadionul Al Bayt (19:00)

Ecuador – Senegal – Stadionul Internațional Khalifa (19:00)

Grupa B

Iran v SUA – Stadionul Al Thumama (22:00)

Țara Galilor/Scoția/Ucraina – Anglia – Stadionul Ahmad Bin Ali (22:00)

miercuri, 30 noiembrie

Grupa C

Polonia – Argentina — Stadionul 974 (22:00)

Arabia Saudită – Mexic – Stadionul Lusail (22:00)

Grupa D

Peru/EAU/Australia – Danemarca – Stadionul Al Janoub (19:00)

Tunisia – Franța – Stadionul Education City (19:00)

joi, 1 decembrie

Grupa E

Japonia – Spania – Stadionul Internațional Khalifa (22:00)

Costa Rica/Noua Zeelandă – Germania – Stadionul Al Bayt (22:00)

Grupa F

Croația – Belgia – Stadionul Ahmad Bin Ali (19:00)

Canada – Maroc – Stadionul Al Thumama (19:00)

Vineri, 2 decembrie

Grupa G

Serbia v Elveția — Stadionul 974 (22:00)

Camerun – Brazilia – Stadionul Lusail (22:00)

Grupa H

Ghana – Uruguay – Stadionul Al Janoub (19:00)

Coreea de Sud – Portugalia – Stadionul Education City (19:00)

Optimile de finală
Sâmbătă, 3 decembrie

Meciul 49 – Câștigătorul grupei A vs vicecampionul Grupei B – Stadionul Internațional Khalifa (19:00)

Meciul 50 – Câștigătorul grupei C și vicecampionul din Grupa D – Stadionul Ahmad Bin Ali (22:00)

Duminică, 4 decembrie

Meciul 51 – Câștigătorul grupei B vs vicecampionul Grupei A – Stadionul Al Bayt (22:00)

Meciul 52 – Câștigătorul grupei D și vicecampionul grupei C – Stadionul Al Thumama (19:00)

Luni, 5 decembrie

Meciul 53 – Câștigătorul grupei E vs vicecampionul Grupei F – Stadionul Al Janoub, (19:00)

Meciul 54 — Câștigătorul grupei G vs vicecampionul Grupei H — Stadionul 947, (22:00)

Marți, 6 decembrie

Meciul 55 – Câștigătorul grupei F vs vicecampionul Grupei E – Stadionul Education City (19:00)

Meciul 56 – Câștigătorul grupei H vs vicecampionul Grupei G – Stadionul Lusail (22:00)

Sferturile de finală
Vineri, 9 decembrie

Meciul 57 – Câștigătoarea meciului 49 – Câștigătoarea meciului 50

Meciul 58 – Câștigătoarea meciului 53 – Câștigătoarea meciului 54

Sâmbătă, 10 decembrie

Meciul 59 – Câștigătoarea meciului 51 – Câștigătoarea meciului 52

Meciul 60 – Câștigătoarea meciului 55 – Câștigătoarea meciului 56

Semifinale
Marți, 13 decembrie

Câștigătoarea meciului 57 – Câștigătoarea meciului 58

Miercuri, 14 decembrie:

Câștigătoarea meciului 59 – Câștigătoarea meciului 60

Cum arată grupele de la Campionatul Mondial de Fotbal
Grupa A: Qatar, Ecuador, Senegal, Olanda

Grupa B: Anglia, Iran, USA, Țara Galilor

Grupa C: Argentina, Arabia Saudită, Mexic, Polonia

Grupa D: Franța, Australia, Danemarca. Tunisia

Grupa E: Spania, Costa Rica, Germania, Japonia

Grupa F: Belgia, Canada, Maroc, Croația

Grupa G: Brazilia, Serbia, Elveția, Camerun

Grupa H: Portugalia, Ghana, Uruguay, Coreea de Sud

Cine transmite Cupa Mondială din Qatar 2022
Microbiștii români vor putea urmări la televizor meciurile. TVR, televiziunea publică, va transmite toate partidele din Qatar, din faza grupelor și până în finală.

Televiziunea publică deține drepturile de televizare pentru campionatele mondiale de fotbal și Jocurile Olimpice, de la Revoluție și până în prezent.

Astfel, meciurile vor putea fi urmărite la televizor pe TVR 1 (și pe TVR 2, ocazional), iar online, pe tvrplus.ro.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *