Ministrul interimar al Economiei, Digitalizării, Antreprenoriatului şi Turismului, Irineu Darău, afirmă, duminică după-amiază, că a discutat, într-o vizită recentă făcută la Kiev, proiecte concrete pentru cooperare în domeniul digitalizării.
„Consolidăm parteneriatul digital cu Ucraina. Ne inspirăm din modelele de succes privind digitalizarea. Sunt foarte motivat să propagăm rapid bunele practici şi în România. Ucraina este unul dintre liderii regionali în transformare digitală şi un partener de încredere al României”, a scris, duminică, pe Facebook, ministrul Irineu Darău.
Ministrul a fost însoţit de Ambasadorul României în Ucraina, Alexandru Victor Micula, şi de consilierul diplomatic Bogdan Ciprian Păcurari.
„Discuţiile au fost consistente şi orientate spre rezultate”, a afirmat Darău, precizând că s-au abordat proiecte comune importante:
AI & Statul Agentic: „Gazdele noastre au prezentat soluţiile lor, inclusiv Diia AI şi conceptul unui model lingvistic naţional de mari dimensiuni. Am analizat oportunităţile de colaborare şi integrarea inteligenţei artificiale în serviciile publice”.
Securitate cibernetică şi infrastructură: „Am discutat despre protecţia împotriva atacurilor cibernetice şi despre dezvoltarea conexiunilor transfrontaliere prin fibră optică, inclusiv proiectul cablului submarin din Marea Neagră”.
Citeşte mai mult aici.
Autor
-
View all postsRedactor, Jurnalistă cu experienţă de peste 20 de ani în presă. După studii în comunicare în Turcia, a debutat în 2011 în presa autohtonă. A activat la agenţiile de presă Mediafax şi News.ro.
Urmărește știrile PSNews.ro și pe Google News









