Istoric, nemulțumit de viziunea candidaților în cazul unui atac împotriva R. Moldova. „Le este frică să își asume”

Sursa foto: Inquam Photos / George Călin

Istoricul Mădălin Hodor s-a arătat dezamăgit de reacțiile candidaților la alegerile prezidențiale după o întrebare-cheie din timpul dezbaterii de la Antena 3. Este vorba despre felul în care ar reacționa în cazul unui atac al Rusiei împotriva Republicii Moldova.

Hodor e de părere că niciunul dintre cei care își doresc să ajungă la Cotroceni nu și-a asumat un răspuns responsabil și că au fost fricoși. Istoricul a numit situația ca fiind “efectul Georgescu.”

“Dezamăgitoare răspunsurile tuturor candidaților la întrebarea jurnalistului A3 privind situația ipotetică în care Republica Moldova ar fi atacată de Federația Rusă. Toți au dat răspunsuri acomodante, au invocat NATO si au avut grijă ca nu cumva să scape ideea ca într-un astfel de scenariu ipotetic ar trebui sa fim în război cu Federația Rusă. S-a văzut clar influența curentului „pacifist” georgist. Vă întrebați cum funcționează „metodele active” ale serviciilor rusești? Exact așa funcționează. Ați avut un exemplu aseară. Așa funcționează. Nici nu a început războiul și ești deja bătut. E a nu știu câta oară când se demonstrează că politicienilor le este frică să își asume decizii care să le aducă o eventuală scădere în sondaje. Și a nu știu câta oară când se vede efectul Georgescu.

Am rămas cu un sentiment destul de neplăcut când am auzit că deși avem sute de mii cetățeni români (adică moldoveni cu dublă cetățenie) în Republica Moldova, nu o să facem altceva decât sa le deschidem granițele să fugă și le trimitem pături, așteptând să primim o adresă de la NATO cu ce avem de făcut”, sa scris Hodor pe Facebook.

Citeste mai mult AICI

Autor

Urmărește știrile PSNews.ro și pe Google News

Citește și: