Liga Campionilor: Înfrângere pentru PSG la Newcastle, scor 1-4, într-un meci arbitrat de Istvan Kovacs

Sursă foto: realitatea.md

Echipa franceză PSG a pierdut miercuri seara, în deplasare, scor 1-4, în faţa grupării engleze Newcastle, într-un meci arbitrat de românul Istvan Kovacs.

A doua zi a meciurilor din etapa a doua a grupelor Ligii Campionilor, a adus meciuri interesante.

La Newcastle, pe St James Park, gazdele au reuşit o victorie importantă împotriva unei echipe fantomatice a parizienilor.

Echipa lui Eddie Howe a condus cu 3-0, iar PSG a avut o răbufnire de orgoliu, înscriind prin Hernandez,

însă fundaşul Fabian Schar a închis meciul cu un gol superb, aducând prima victorie pentru Newcastle în Liga Campionilor după 20 de ani.

Englezii conduc în grupa F, cu 4 puncte, iar pe locul secund se află PSG, cu 3 puncte. AC Milan, doar 0-0 cu Borussia Dortmund, este pe trei,

cu două remize albe în cele două meciuri disputate până acum.

În grupa H, FC Barcelona s-a impus la Porto, cu 1-0, dar a pierdut doi jucători. Unul este Lewandowski, ieşit accidentat în minutul 34, după un atac dur al lui David Carmo. Al doilea este Gavi, care va lipsi în meciul următor din Liga Campionilor după cartonaşul roşu încasat în minutul 90+3.

Unicul gol al meciului a fost înscris chiar de înlocuitorul lui Lewnadowski, Ferran Torres, care a finalizat dintr-o pasă primită de la Gundogan.