Skip to content
Sport

Liga Națiunilor: Victorie istorică pentru Gibraltar; Germania, învinsă clar de Olanda

Reprezentativa Gibraltarului a învins, sâmbătă, în deplasare, cu scorul de 1-0, selecţionata Armeniei, în grupa 4 din Seria D a Ligii Naţiunilor. Este prima victorie pentru Gibraltar într-o competiţie oficială.

Unicul gol al meciului a fost marcat de Joseph Luis Chipolina, în minutul 50, din penalti.

În 2014, Gibraltar era membru UEFA. Federaţia din Gibraltar a devenit membru FIFA în 2016.

Reprezentativa Germaniei a fost învinsă, sâmbătă, în deplasare, cu scorul de 3-0, de selecţionata Olandei, într-un meci contând pentru grupa 1 a Seriei A a Ligii Naţiunilor.

Golurile au fost marcate de Van Dijk, în minutul 30, Depay (87) şi Wijnaldum (90+3).