Ministerul Afacerilor Externe informează că, în după-amiaza zilei de 13 martie şi la începutul nopţii de 14 martie, a fost detectat un atac cibernetic de tip Distributed Denial of Service (DDoS) îndreptat împotriva platformelor eviza.mae.ro şi econsulat.ro. În prezent, toate sistemele digitale ale MAE funcţionează normal, transmite Agerpres.
În urma atacului cibernetic, site-urile au înregistrat încetiniri ale funcţionării. Pentru scurte intervale de timp, au devenit inaccesibile, anunţă MAE.
”Echipamentele de protecţie, împreună cu specialiştii MAE, au acţionat prompt şi au reuşit să reducă semnificativ impactul atacului. În prezent, toate sistemele digitale ale MAE funcţionează normal”, precizează ministerul.
Atacurile de tip DDoS reprezintă o supraîncărcare artificială a traficului digital, cu scopul de a bloca accesul la un site. Acestea nu presupun accesarea sau compromiterea datelor, nefiind echivalente cu o intruziune informatică de tip hacking.
Citeşte mai mult aici.
Autor
Urmărește știrile PSNews.ro și pe Google News












