Marea Neagră și flancul estic, priorități în întâlnirea miniștrilor apărării din România și Belgia. Angel Tîlvăr și-a exprimat aprecierea pentru participarea Belgiei cu un observator în Grupul Operativ al MCM Black Sea, structură esențială pentru asigurarea siguranței navigației.
Securitatea regională cu accent pe situația din regiunea Mării Negre, în contextul războiului de agresiune al Federației Ruse împotriva Ucrainei, a fost una dintre temele abordate în cadrul întâlnirii dintre ministrul Apărării Naționale, Angel Tîlvăr și ministrul belgian al apărării, Theo Franken.
Marea Neagră și flancul estic, priorități în întâlnirea miniștrilor apărării din România și Belgia
Potrivit unui comunicat de presă transmis, sâmbătă, de Ministerul Apărării Naționale, întâlnirea a avut loc vineri, la Baza 71 Aeriană ‘General Emanoil Ionescu’ din Câmpia Turzii.
‘Întrevederea a reprezentat o bună oportunitate pentru aprofundarea dialogului bilateral și pentru continuarea consultărilor demarate recent în cadrul reuniunilor miniștrilor apărării din Uniunea Europeană și NATO’, informează MApN.
Citeste mai mult AICI
Autor
Urmărește știrile PSNews.ro și pe Google News