Marica (Sed Lex): Peste 9.000 de angajați din Finanțe și ANAF protestează miercuri la nivel național

Sursa foto: Inquam Photos / Octav Ganea

Președintele Federației Naționale a Sindicatelor din Finanțe Sed Lex, Vasile Marica, susține că peste 9.000 de angajați din Finanțe și ANAF protestează miercuri în majoritatea județelor, nemulțumiți de plafonarea sporului de condiții vătămătoare de muncă.

‘Sunt peste 9.000 de angajați care protestează miercuri în majoritatea județelor, în funcție de cum s-au organizat liderii de opinie de acolo, iar decizia de a continua protestele le aparține’, a declarat pentru AGERPRES președintele Sed Lex.

Acesta a precizat că în prezent nu există un calendar în acest sens.

‘Nu luăm noi deciziile. Oamenii au ieșit în stradă. Ne-au împins în față pe noi liderii de sindicat să ne ducem să îi reprezentăm. Restul este decizia lor’, a explicat Vasile Marica.

Angajații din structurile Ministerului de Finanțe și ANAF au protestat și, marți, în fața instituțiilor, nemulțumiți de măsurile luate de Guvern în privința personalului plătit din fonduri publice, și au amenințat cu greva generală. Pe de altă parte, reprezentanții Sindicatul Național Finanțe Publice – SindFISC le-au cerut membrilor săi să acționeze într-un cadru organizat și să nu cedeze la primele nereușite, menționând că ‘lupta va fi de durată și uzură’, conform unui comunicat al organizației, semnat de președintele SindFISC, Nicolae-Liviu Toader.

Citeste mai mult AICI

Autor

Urmărește știrile PSNews.ro și pe Google News

Citește și: