Mesajul transmis de președintele Nicușor Dan după prima zi de consultări pentru noul Guvern

Inquam Photos / George Calin
Consultari sustinute de presedintele Romaniei cu partidele parlamentare la Palatul Cotroceni, in Bucuresti, 18 mai 2026. Inquam Photos / George Calin

„Fiecare delegație și-a prezentat poziția, și-a argumentat constrângerile și a precizat în ce condiții ar avea disponibilitatea de a participa la guvernare sau de a susține un nou Executiv”, a anunțat președintele Nicușor Dan într-un comunicat de presă emis luni, la finalul consultărilor cu partidele.

Consultările de la Palatul Cotroceni s-au încheiat după peste șapte ore în care reprezentanții partidelor au venit pe rând și și-au prezentat pozițiile. În comunicatul emis la final, Nicușor Dan a precizat că solicitarea sa a fost de a-i fi prezentată o majoritate parlamentară înainte ca să facă desemnarea de prim-ministru.

„Vom continua seria de consultări până când se va cristaliza o variantă de majoritate solidă, pro-occidentală”, a spus el.

Coaliție largă sau guvern minoritar?

Comunicatul trădează o preferință a președintelui pentru refacerea coaliției PSD – PNL – USR – UDMR. Conform declarațiilor publice ale liderilor partidelor, ea este însă puțin probabilă. PSD a lansat luni varianta unui guvern minoritar.

„Apelul meu public este același pe care l-am subliniat și în cadrul întâlnirilor de astăzi: este esențial ca partidele să dea dovadă de responsabilitate, de maturitate și să ajungă, într-un timp rezonabil, la un numitor comun, cu formule coerente și propuneri viabile”, a mai declarat Nicușor Dan.

Autor

Urmărește știrile PSNews.ro și pe Google News

Citește și: