Reprezentanții Ministerului Transporturilor au validat astăzi activitatea Marianei Miclăuș, directoarea generală a Metrorex căreia interimarul Miruță îi ceruse demisia acum o lună, potrivit Mediafax.
„Îți trebuie curaj, ca la Salrom”, spusese Miruță atunci, sugerând că zilele lui Miclăuș la Metrorex sunt numărate.
Decizie cel puțin surprinzătoare a reprezentanților Ministerului Transporturilor, care a validat, în Adunarea generală a Acționarilor (AGA) a Metrorex situațiile financiare și execuția bugetară ale companiei pe anul 2025, potrivit clubferoviar.ro.
Decizia contrastează puternic cu declarațiile recente ale ministrului interimar al Transporturilor, Radu Miruță, privind neregulile descoperite la societate și intenția de a schimba conducerea acesteia.
Potrivit Hotărârii AGA nr. 147 din 25 mai, membrii AGA Mariana Ioniță și Dragoș Anoiaca au aprobat situațiile financiare anuale, raportarea contabilă și execuția bugetară pentru anul 2025.
Decizia reprezintă, practic, validarea activității desfășurate anul trecut de conducerea Metrorex, inclusiv a directoarei generale Mariana Miclăuș, căreia, la sfârșitul lui aprilie, ministrul Transporturilor îi cerea demisia pentru neregulile descoperite la Metrorex de Corpul de Control al ministerului.
Autor
Urmărește știrile PSNews.ro și pe Google News









