Skip to content
Sport

Monica Niculescu, meci eroic impotriva Serenei Williams

Tenismena Monica Niculescu a fost eliminata in turul doi de la Indian Wells, dupa un meci electrizant pe care l-a sustinut impotriva numarului 1 mondial, Serena Williams. Romanca a pierdut greu cu scorul de 7-5, 7-5.

Romanca a rezistat 123 de minute in meciul disputat contra americancei. Monica Niculescu a inceput meciul cu dreptul, castigand primul game pe serviciul adversarei si a continuat jocul bun, ducand scorul la 5-3 in favoarea sa. Experienta Serenei Williams si-a spus insa cuvantul, iar liderul WTA a intors scorul si a castigat setul cu 7-5. Statisticile primului set au aratat 22 de lovituri castigatoare in dreptul americancei, fata de doar una, cat a avut Monica Niculescu, arata evz.ro.

Niculescu a rezistat eroic si in setul doi, care a jucat de la egal la egal cu Serena Williams, pana la scorul 5-5. Liderul mondial a castigat in final cu acelasi scor ca in primul set, 7-5, dupa 123 de minute de la debutul meciului.

Sursa Foto: wtatennis.com