Premierul Nicolae Ciucă s-a întâlnit, marţi, cu directorul Agenţiei Europene pentru Cooperarea Reglementatorilor din domeniul Energiei, Christian Zinglersen. Cu această ocazie, a fost analizat contextul actualei crize în domeniul energiei, semnificativă atât la nivel naţional, cât şi la nivelul UE. Cei doi oficiali au subliniat nevoia de a gestiona impactul crizei atât la nivelul sectoarelor economice, cât şi la nivelul cetăţenilor, evaluând factorii principali care influenţează creşterea preţurilor pe piaţa energiei şi a gazelor naturale din UE. ”Vom investi masiv, folosind resurse din bugetul naţional şi cel oferit prin fondurile UE în diversificarea resurselor de energie, dezvoltarea capacităţilor de producţie a energiei regenerabile”, a transmis premierul, cu acest prilej.
Potrivit unui comunicat oficial al Guvernului, ”investiţiile în energia regenerabilă şi dezvoltarea sectorului energetic au fost principalele teme de discuţie”.
Prim-ministrul a reliefat importanţa pe care Guvernul o acordă investiţiilor majore în domeniul energiei şi a salutat anunţul Comisiei Europene privind includerea gazului natural şi a energiei nucleare în categoria resurselor ce pot fi utilizate în perioada de tranziţie. Participanţii au arătat că statele membre ale UE au nevoie de solidaritate în această perioadă, pentru a-şi acorda sprijin în procesul de aprovizionare cu gaze naturale sau energie electrică.
“Avem nevoie de o abordare echilibrată care să asigure atât protejarea populaţiei, cât şi a economiei, precum şi de implementarea unor măsuri care să reducă presiunea preţurilor într-un mod sustenabil. În acest sens, vom investi masiv, folosind resurse din bugetul naţional şi cel oferit prin fondurile UE în diversificarea resurselor de energie, dezvoltarea capacităţilor de producţie a energiei regenerabile şi sprijinirea mediului de afaceri autohton în implementarea unor astfel de proiecte. Pentru Guvern, este prioritară intervenţia pentru a sprijini atât consumatorii casnici, precum şi mediul de afaceri, respectând regulile pieţei, conform cadrului normativ european”, a asigurat premierul Nicolae-Ionel Ciucă.
Din partea Guvernului au participat premierul Nicolae-Ionel Ciucă, secretarul general al Guvernului, Marian Neacşu, purtătorul de cuvânt al Guvernului, Dan Cărbunaru, consilierul de stat în Cancelaria Prim-ministrului, George Agafiţei, vicepreşedintele ANRE, Mircea Man, şi preşedintele Consiliul Concurenţei, Bodgan Marius Chiriţoiu.