Nicușor Dan, consultări cu partidele parlamentare. Bolojan: Nu susținem un guvern tehnocrat din care face parte PSD

Soriun Grindeanu Ilie Bolojan
Sursă foto: Inquam Photos / Octav Ganea

Președintele României, Nicușor Dan, a programat luni întâlniri cu toate partidele parlamentare, pentru a vedea dacă există posibilitatea formării unei noi majorități parlamentare și a unui nou guvern.

Ilie Bolojan a făcut declarații după ieșirea de la consultările cu președintele Nicușor Dan, de la Cotroceni:

  • Am finalizat consultările cu domnul președinte Nicușor Dan
  • Suntem după o moțiune de cenzură inițiată de PSD care cu sprijinul AUR practic a căzut guvernul din care a făcut parte și PSD
  • Suntem în situația în care PNL are o pondere de 15% în Parlamentul României și în acest context poziția PNL a fost următoarea: PNL nu va mai susține un guvern și nu va mai participa la un guvern în care se va regăsi PSD
  • Nu susținem un guvern cu premier tehnocrat în care se va găsi PSD
  • În condițiile în care PSD va fi la guvernare, PNL va fi în opoziție
  • Decizia este luată dintr-un interes legitim pentru țara noastră
  • În ultimii ani au fost multe greșeli majore: Din punct de vedere al comunicării publice a creat așteptări majore, care n-au putut fi onorate și pe bună dreptate mulți dintre cetățenii noștri au fost dezamăgiți și s-a creat posibilitatea ca vânzătorii de iluzii să creadă că se pot face lucruri fără să deranjezi pe nimeni, fără să se țină cont de posibilitățile țării noastre
  • Guvernele s-au dus pe deficite și s-a ajuns pe situația în care s-a ajuns
  • A doua eroare majoră: S-au creat coaliții mari, PSD-PNL, care au administrat, dar n-au făcut reforme, doar guvernare pentru funcții
  • A treia eroare: Să permitem ca în companii să ajungă oameni care au extras rente de la statul român
  • Partidele care au fost la guvernare nu au eliminat risipa și s-a ajuns la acest vot din 2024 și 2025
  • În această guvernare care a ajuns la final în acest moment, am eliminat aceste lucruri
  • Am căutat dacă tot avem o majoritate să facem reformele necesare
  • Am făcut tot ce s-a putut să reducem cheltuieli, să accesăm fonduri europene, să facem reformele
  • Din păcate, s-a mers cu frâna de mână trasă, s-au amânat reformele cât a fost posibil
  • Am încercat să eliminăm privilegiile
  • Acest guvern a căzut pentru că a încercat să blocheze risipa din statul român
  • Dacă din nou am continua o astfel de coaliție cu PSD nu am face decât să continuăm erorile care au fost în perioada trecută
  • Nu vom mai merge pe acest lucru, ci vom încerca să facem ce e bine pentru țara noastră în această formă de interimat

Autor

  • Este absolventă a Facultății de Științe Politice a Universității București și a unui master de Relații Internaționale și Studii Europene la aceeași facultate. Ulterior, a urmat și cursuri de prezentator TV la Academia „Studiourile Buftea”

    View all posts

Urmărește știrile PSNews.ro și pe Google News

Citește și: