Instalația de detritiere va elimina tritiul din instalație, ceea ce va duce la o protecție sporită a mediului, în deplină concordanță cu obiectivele ESG ale Nuclearelectrica și ale Europei. Instalația de detritiere utilizează o tehnologie românească inovatoare, dezvoltată de Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare pentru Tehnologii Criogenice și Izotopice – ICSI Rm. Vâlcea, fiind a treia din lume și prima din Europa.
Potrivit companiei, această inițiativa marchează un pas înainte semnificativ în tehnologia nucleară și în protecția mediului, în conformitate cu obiectivele de sustenabilitate ale Uniunii Europene.
Societatea anunță investitorii și acționarii de la Bursa de Valori București că, având în vedere viitoarea operationalizare a CTRF, estimată pentru sfârșitul anului 2028, a început un amplu proces de cercetare de piață, în vederea identificării de clienți potențiali de tritiu.
Eforturile SNN se concentrează pe zona fuziunii nucleare, întrucât viitoarele reactoare de fuziune vor necesită cantități însemnate de tritiu drept combustibil, în combinație cu deuteriu, dar nu sunt ignorate nici alte domenii industriale care presupun utilizarea tritiului, chiar dacă în cantități mai reduse (iluminare auto-alimentată, marcare radioactivă, generare de neutroni etc.).
SNN este în discuții exploratorii cu mai multe proiecte de fuziune nucleară, americane și vest-europene, în vederea încheierii de parteneriate care ar putea să conducă la viitoare tranzacții comerciale cu tritiu.
Citește mai mult AICI.
Autor
Urmărește știrile PSNews.ro și pe Google News










