Ministra Afacerilor Externe Oana Țoiu l-a convocat la sediul MAE pe ambasadorul Federației Ruse la București. Decizia, luată în urma prăbușirii unor fragmente de dronă rusească în zona municipiului Galați, vineri noaptea.
Potrivit Ministerului Afacerilor Externe, drona ar fi fost utilizată în atacurile asupra infrastructurii civile din Ucraina. „Federația Rusă a încălcat suveranitatea spațiului aerian al României printr-o nouă acțiune iresponsabilă care putea pune în pericol siguranța populației”, a scris Oana Țoiu, sâmbătă pe rețeaua X. Incidentul a fost a calificat drept unul grav, cu implicații de securitate.
„Este un act iresponsabil și provocator ce încalcă principii de bază ale dreptului internațional”, a mai transmis ea.
Citește mai mult aici.
Autor
-
View all postsRedactor, Jurnalistă cu experienţă de peste 20 de ani în presă. După studii în comunicare în Turcia, a debutat în 2011 în presa autohtonă. A activat la agenţiile de presă Mediafax şi News.ro.
Urmărește știrile PSNews.ro și pe Google News








