Orașul din România unde se construiește un parc uriaș de 100 de milioane de lei

foto sursa Primăria Sibiu

Primăria Sibiu a obținut finanțare europeană în valoare de aproximativ 93 de milioane de lei pentru amenajarea complexulului de agrement și ecoturism din Dealul Gușteriței.

Finanțarea a fost obținută prin Programul Regiunea Centru, dedicat dezvoltării urbană prin regenerarea spațiilor publice și completează valoarea întregii investiții stabilită la 103 milioane de lei, zona urmând să fie transformată într-un spațiu de agrement și sport, cu pârtie de ski, trasee de ciclotursim și terase panoramice lângă cruce.

Peste mai puțin de un an, sibienii și vizitatorii Sibiului vor avea un nou loc de aventură, a anunțat Primăria Sibiu după ce primarul Astrid Fodor și directorul general al ADR Centru, Simion Crețu au semnat contractul de finanțare.

“Complexul pentru agrement Gușterland va schimba felul în care petrecem timpul liber în Sibiu și, implicit, calitatea vieții. Este un proiect amplu, amenajat pe o suprafață extinsă, de 33 ha, și cu dotări complexe – de aceea valoarea totală a investiției se ridică la 103 milioane de lei. Din această sumă, aproape 93 de milioane de lei i-am obținut acum din fonduri europene nerambursabile, ceea ce înseamnă că din bugetul local vom asigura doar diferența, de 10 milioane de lei. Lucrările, în curs, sunt deja executate în proporție de 48% și vizăm inaugurarea în primăvara anului 2026. Termenul de execuție a fost întârziat de o intervenție neprevăzută, solicitată de societatea de electricitate DEER Brașov, care a presupus o soluție tehnică nouă și lucrări mult mai complexe, ce presupun îngroparea unei importante linii electrice aeriene de înaltă tensiune care traversează momentan amplasamentul”, a transmis primarul Astrid Fodor.

Citeste mai mult AICI

Autor

Urmărește știrile PSNews.ro și pe Google News

Citește și: