Pâinea s-ar putea scumpi din nou în aprilie. Avertismentul transmis de brutari

Sursa foto: Pixabay

Pâinea și alte produse de panificație ne vor costa mai mult. Este avertismentul brutarilor care au costuri din ce în ce mai mari. Pe lângă scumpirea carburanților, din aprilie vor plăti mai mult și pentru gazele naturale penru care nu mai au preț plafonat.

Pe piața liberă gazele s-au majorat cu peste 60% de la începutul războiului din Iran. Pâinea ne costă tot mai mult. În februarie, prețurile erau mai mari cu peste 10% decât în aceeași perioadă anului trecut. Acum, producătorii anticipează noi scumpiri chiar din luna aprilie. Sunt afectați de prețurile tot mai mari ale carburanților și de șocul liberalizării pieței gazelor naturale.

De exemplu o franzelă care costă acum 3 lei ar putea costa 3 lei și 30 de bani arată calculele brutarilor. Scumpirea va acoperi doar costurile mai mari cu producția și transportul alimentelor, mai susțin aceștia, potrivit TVR Info.

Firmele nu mai beneficiază de prețul plafonat de 37 de bani/KWh și vor cumpăra gaze naturale la prețul pieței. La bursă, gazele naturale s-au scumpit cu peste 60%, de la începutul războiului din Iran. Și litrul de motorină costă mai mult cu peste 2 lei, iar cel de benzină, cu aproape 1 leu și 40 de bani.

Aurel Popescu, președinte ROMPAN: De la 1 aprilie (…) gazele naturale se scumpesc. Noi deja am primit proiect de contract cu 10% mai scump cheltuiala cu gaze decât până acum. Carburanții s-au scumpit cu 30%, ceea ce la noi înseamnă deja 6% cheltuială mai mare pe care o contabilizăm și după Paște probabil că o să o prindem în prețul produselor. Economiștii avertizează că prețurile în general ar putea să crească și mai mult după eliminarea plafonării tarifelor la gazele naturale.

Costin Ciora, analist economic: Această liberalizare a prețului la gaze vine deja pe o criză externă care ne afectează pe toți. Poate să atingă exact acele companii foarte vulnerabile. Ne uităm la IMM-urile care nu pot să aibă o negociere la fel cum o face o companie mult mai mare. Deja operează cu marje care sunt mult mai scăzute.

Aproximativ 80% dintre fabricile de pâine folosesc gaze naturale pentru cuptoare.

Autor

Urmărește știrile PSNews.ro și pe Google News

Citește și: