Autoritățile afgane an anunțat că luni țara vecină, Pakistanul, a atacat Kabulul. Jurnaliștii AFP confirmă că sunt explozii puternice în zonă, conform Mediafax.
Mai multe explozii s-au auzit între orele 21:00 și 21:15 (16:30 – 16:45 GMT), iar nori de fum erau vizibili din zonele Shahr-e-Naw și Wazir Akbar Khan din centrul capitalei afgane, relatează AFP.
Exploziile – cu doar câteva zile înainte de sfârșitul lunii sfinte musulmane a Ramadanului – au provocat panică și au forțat familiile care au întrerupt postul să fugă în căutare de adăpost, a declarat un fotograf AFP.
Alți locuitori din zonă s-au grăbit să se adăpostească în subsoluri.
Purtătorul de cuvânt al guvernului taliban, Zabihullah Mujahid, a scris pe X că armata pakistaneză „încă o dată a violat teritoriul afgan” și a numit atacurile „o crimă” și un „act de inumanitate”.
Autor
Urmărește știrile PSNews.ro și pe Google News










