Pelerinajul la moaștele Sfintei Parascheva începe miercuri la Iași. Autoritățile se așteaptă la cozi de peste 3 km

Sfânta Parascheva
Sursa foto: Basilica Travel

Autorităţile se aşteaptă ca timpul de aşteptare la racla cu moaştele Sfintei Cuvioase Parascheva de la Catedrala Mitropolitană din Iaşi să ajungă şi la 20 de ore, iar rândul să depăşească trei kilometri, scrie News.ro.

Pelerinajul de la Iaşi va începe miercuri dimineaţă, când racla cu sfintele moaşte va fi scoasă din incinta catedralei şi va fi depusă în baldachinul special amenajat în curtea lăcaşului de cult.

Operaţiunea de împodobire a baldachinului a început în cursul dimineţii de marţi, florile alese pentru acest an fiind în majoritate de culoare roz. Florile au fost aduse la catedrala ieşeană de către o familie din Bucureşti, care face acest lucru de 22 de ani.

Citește mai mult AICI.

Autor

Urmărește știrile PSNews.ro și pe Google News

Citește și: