Potrivit publicației POLITICO, Ungaria a dat de înțeles că va renunța la opoziția sa față de cererea Ucrainei de aderare la Uniunea Europeană, facilitând astfel începerea negocierilor oficiale pentru aderarea Ucrainei și Republicii Moldova. Deschiderea primului „cluster” de negocieri este programată pentru 15 iunie, în cadrul unei conferințe interguvernamentale la Luxemburg.
Cererile de aderare ale Ucrainei și Republicii Moldova au fost depuse simultan, iar avansarea Republicii Moldova depinde de progresul Ucrainei. Budapesta, care s-a opus vehement aderării Ucrainei în trecut, a semnalat o deschidere față de ridicarea veto-ului, în urma unor întâlniri între experți ucraineni și maghiari.
Deși un oficial maghiar a afirmat că nu a fost luată o decizie finală, discuțiile sunt în curs de desfășurare. Ucraina a oferit asigurări privind soluționarea preocupărilor Ungariei, iar ambasadorii UE vor finaliza poziția privind deschiderea clusterului de negocieri până la sfârșitul săptămânii. Deschiderea clusterelor necesită aprobarea în unanimitate a tuturor statelor membre ale UE.
Autor
Urmărește știrile PSNews.ro și pe Google News








