Victor Ponta pune tunurile pe miniștri USR. Primul ministru criticat de fostul premier este Ionuț Moșteanu, ministrul Apărării, după ce acesta a anunțat ca pe ”o victorie” faptul că România primeste 17 miliarde de euro din fondurile pentru inarmare, când în fapt este vorba despre un împrumut.
”O sa le platim noi cei tineri din care multi au votat sau voteaza cu actuala conducere si copiii nostri daca vor mai fi in tara. România este foarte bine că este în NATO, dar daca anunți că țara primește 17 miliarde euro, trebuie sa spui ca vin cu imprumut. O sa-i trimitem in afara pentru industria de aparare din alte țări. În perioada când spui ca tu nu ai bani de pensii, spitale, scoli, sa iei 17 miliarde si sa-i dai pe armament nu este o veste buna pentru oameni”, a spus Victor Ponta la Romania TV.
De criticile lui Ponta nu a scăpat nici ministra de la Externe, despre care spune că se comporta ca un reprezentant al Ucrainei, și nici ministul Economiei, Radu Miruță.
”La Economie, industria de aparare este tot la USR. Suntem in moemntul in care un partid care nu a luat 10% conduce Romania. Nu stiu daca mergem in directia buna, suntem condusi de un partid extremist, prin slabiciunea liderilor PNL.
Toata lumea care stie cat de mult sunt intarziate marile proiecte, in special din Energie, in momentul in care ai pus la Mediu un ministru USR care tine cu viezurele, era foarte clar ca vom avea marile proiecte blocate. Pentru mine ca doar taiem si marim taxe n-o sa ne fie mai bine, ci mai rau.
Solutia este să dezvoltăm proiecte, sa aduci oameni, acum e o jecmaneala. Si incasaile la guvern vor fi mai mici. Ne indatoram, sa facem doar ce ni se spune si practic tot ce au castigat romanii, inclusiv cei din diaspora, acum li se ia inapoi si trimis in strainatate. Ce au strans românii în 12 ani de munca vor pierde acum”, a mai spus Ponta.
Citește mai mult AICI
Autor
Urmărește știrile PSNews.ro și pe Google News









