Președintele Nicușor Dan a numit un nou consilier de stat. Cine este Martina Orlea

Sursa foto: Martina Orlea

Președintele României, Nicușor Dan, a semnat vineri decretul de numire a Martinei Orlea în funcția de consilier de stat.

Martina Orlea își va începe mandatul luni, 18 mai, potrivit decretului semnat de Nicușor Dan.

Ea este co-fondatoare a proiectului „România imună”. O inițiativă care urmărește creșterea rezilienței populației la dezinformare prin educație și dezvoltarea gândirii critice.

De asemenea, a făcut parte din proiectul „Spre Primărie”, program de pregătire pentru viitori candidați la alegerile locale din 2028. Conform prezentării de pe site-ul proiectului, ea lucrează în campanii politice de peste șase ani și a colaborat cu Partidul Laburist din Marea Britanie, Partidul Democrat din SUA și PAS din Republica Moldova.

Orlea a coordonat strategia de digital și voluntari a lui Nicușor Dan în campania prezidențială din 2025 și are experiență în comunicare politică și combaterea dezinformării.

Citeşte mai mult aici.

Autor

  • Redactor, Jurnalistă cu experienţă de peste 20 de ani în presă. După studii în comunicare în Turcia, a debutat în 2011 în presa autohtonă. A activat la agenţiile de presă Mediafax şi News.ro.

    View all posts

Urmărește știrile PSNews.ro și pe Google News

Citește și: