Pasajul Basarab, una dintre cele mai importante lucrări de infrastructură din București, continuă să genereze costuri suplimentare, deși este utilizat de 15 ani.
Primăria Municipiului București pregătește aprobarea unor noi indicatori tehnico-economici pentru Pasajul Basarab, una dintre cele mai importante lucrări de infrastructură din Capitală, utilizată din 2011, dar nerecepționată nici până în prezent. În acest context, administrația locală propune o suplimentare de peste 21 de milioane de euro, sumă destinată exclusiv lucrărilor de reparații necesare finalizării recepției oficiale a obiectivului, informează Buletin de București.
Costul total al investiției ajunge astfel la aproape 250 de milioane de euro, după 15 ani de utilizare în lipsa unei recepții finale. Noile lucrări urmează să fie supuse votului în Consiliul General al Municipiului București în ședința de miercuri, 13 mai, și vizează intervenții considerate urgente pentru semnarea documentelor finale cu antreprenorul.
Construcția Pasajului Basarab a fost atribuită în iulie 2006 asocierii Astaldi și FCC Construccion, însă procesul de recepție a fost blocat ani la rând. Deși obiectivul este folosit de bucureșteni de peste un deceniu și jumătate, primele demersuri oficiale de recepție au fost inițiate abia în 2015, când o comisie de specialitate a întocmit un proces-verbal de recepție la terminarea lucrărilor, care includea o serie de remedieri obligatorii.
Citește mai mult AICI.
Autor
Urmărește știrile PSNews.ro și pe Google News








