Primarul Sectorului 3 cere ca PSD să nu intre la guvernare, pentru sănătatea democrației și a partidului

Robert Negoiță
Sursă foto: Robert Negoiță

Primarul Sectorului 3, Robert Negoiță, a susținut, luni, că a venit momentul ca PSD să nu intre la guvernare, după ce a fost la putere aproape 15 ani.

„Sunt aproape 15 ani în care, cu mici excepții, PSD a fost la guvernare. Pentru sănătatea democrației și a partidului, este nevoie și de câte un ciclu electoral în opoziție. Și cred că asta trebuie să facem acum. Nu să fugim, nu să ne izolăm politic, ci să fim proactivi și constructivi.

Necesitatea și obligația de a trece în opoziție reprezintă și o modalitate de a-i dezarma pe cei care afirmă că PSD este doar un partid care se agață de putere. Îmi doresc un PSD reformat, responsabil și care să nu lase impresia unei găști care fuge după funcții”, a scris Robert Negoiță, pe Facebook.

Acesta susține că nu este, în niciun caz, o fugă de responsabilitate, dimpotrivă, este o asumare a deciziilor care se impun.

„Partidul Social Democrat trebuie să demonstreze maturitate și dorință reală de a lupta pentru a repara ceea ce nu funcționează în interiorul său, pentru ca mai apoi să poată lucra eficient în interesul oamenilor din țara noastră.

Cred că asta trebuie să facem acum. Nu să fugim, nu să ne izolăm politic, ci să fim proactivi și constructivi.

Necesitatea și obligația de a trece în opoziție reprezintă și o modalitate de a-i dezarma pe cei care afirmă că PSD este doar un partid care se agață de putere.

Îmi doresc un PSD reformat, responsabil și care să nu lase impresia unei găști care fuge după funcții”, a mai transmis Robert Negoiță.

Negoiță îl urează succes lui Nicușor Dan, dar fără ca PSD să nu intre la guvernare

Anterior, primarul Sectorului 3 l-a felicitat pe Nicușor Dan, pentru alegerea sa ca președinte al României, dar a comunicat, mult mai vag că speră ca ca PSD să nu intre la guvernare.

Mă bucur că românii s-au mobilizat și am bifat pentru țara noastră o prezență la vot semnificativă. Acum este un nou început.

Este momentul să redevenim uniți ca să putem construi pentru România și români, iar împreună să depășim dificultățile pe care le înfruntăm deja și cele ce vor urma.

Programele și proiectele trebuie să continue, finanțările europene, așa cum am tot spus, sunt esențiale pentru dezvoltarea comunităților noastre, trebuie să ne mobilizăm și mai accentuat și să ne facem cu toții treaba.

Felicitări, Nicușor Dan, și succes pentru formarea unui nou Guvern (fără PSD)”, a scris, luni după amiază, primarul Sectorului 3.

Citește mai mult AICI

Autor

Urmărește știrile PSNews.ro și pe Google News

Citește și: