Skip to content
Societate

Propunere de modificare a Legii Educației! Elevii care obțin sub 5 la evaluarea națională să meargă direct la școala profesională

stirileprotv.ro

Începând de anul viitor, elevii care obțin sub 5 la evaluarea națională de la clasa a VIII-a ar putea să meargă direct la școala profesională, potrivit unei propuneri dezbătută și convenită miercuri de reprezentanții Ministerului Educației, ai părinților, elevilor și sindicatelor.

Evaluarea Națională din 2020 va avea prima probă, cea de limba română, pe 15 iunie 2020.

”Părinții au fost de acord cu această propunere, la fel ca toată lumea de altfel. Dar ar fi fost ideal ca această măsură să fie luată pentru elevii care intră în clasa a V-a din anul școlar 2019-2020, astfel încât să fie și ei și părinții responsabili, să fie consiliați cu privire la ce vor face mai departe”, a declarat Iulian Cristache, președintele Federației Asociațiilor de Părinți din România, potrivit hotnews.ro.

Ecaterina Andronescu a mărit numărul de clase de învățământ profesional astfel ca elevii care obțin sub 5 la evaluarea națională să meargă la profesională. Însă, rezultatele de la Evaluarea Națională au arătat că sunt multe licee teoretice și tehnologice unde au fost admiși elevi cu note mici la examen

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *