PSG a cucerit Supercupa Franţei pentru a 12-a oară, după 2-0 cu Toulouse

Sursa foto: Wikimedia Commons

Paris Saint-Germain, campioana Franţei, a învins miercuri seara, la Paris, scor 2-0, formaţia FC Toulouse, deţinătoarea Cupei Franţei, câştigând astfel un nou trofeu, Supercupa Franţei, pentru a 12-a oară în istoria sa.

Pe Parc des Princes, parizienii au deschis scorul încă din minutul 3, prin sud-coreeanul Lee Kang-In, care a profitat de centrarea lui Dembele. Portarul lui Toulouse, Restes, a avut o intervenţie bună la Mbappe, în minutul 28, apoi la Barcola – două minute mai târziu, însă gazdele şi-au majorat avantajul în minutul 45, când a marcat Mbappe.

Cu acest gol, Mbappe a devenit jucătorul cu cele mai multe goluri înscrise pe Parc des Princes, din istoria lui PSG, cu 111 reuşite, depăşindu-l pe Edinson Cavani.