Ministrul interimar al Apărării Naționale, Radu Miruță, a declarat că Uzina Mecanică Sadu va fi salvată și va începe producția de muniție, conform deciziei finale în cadrul programului SAFE.
Aceasta este o realizare importantă, având în vedere că uzina va fi modernizată și va funcționa cu producție 100% în România, contribuind astfel la economia locală. Miruță a subliniat că acest proiect nu implică achiziționarea de produse din străinătate, ci se concentrează pe retehnologizarea fabricii și crearea de noi locuri de muncă. Producția de muniție pe teritoriul național va aduce garanții suplimentare de securitate pentru România.
Autor
Urmărește știrile PSNews.ro și pe Google News







