Raport al serviciilor de informații americane: Statele Unite au distrus doar o treime din arsenalul Iranului

Sursa foto: Twitter
Sursa foto: Twitter

Statele Unite au distrus doar aproximativ o treime din arsenalul de rachete al Iranului, potrivit a cinci persoane familiarizate cu informațiile serviciilor secrete americane. Informația contrazice afirmațiile făcute de președintele american Donald trump, potrivit cărora Iranului i-au mai rămas „foarte puține rachete”.

Cinci persoane familiarizate cu informațiile serviciilor secrete americane au declarat sub protecția anonimatului, pentru Reuters, că Statele Unite au distrus doar aproximativ o treime din arsenalul de rachete al Iranului.

A altă treime a fost probabil avariată sau ascunsă în tuneluri subterane și buncăre, au spus patru surse pentru Reuters. O evaluare similară a fost făcută și în privința arsenalului de drone al țării.

Această informație nu a fost raportată anterior și arată că deși majoritatea rachetelor Iranului sunt fie distruse, fie inaccesibile, Teheranul dispune încă de un stoc semnificativ de rachete, mai notează sursa citată.

Citeşte mai mult aici.

Autor

  • Redactor, Jurnalistă cu experienţă de peste 20 de ani în presă. După studii în comunicare în Turcia, a debutat în 2011 în presa autohtonă. A activat la agenţiile de presă Mediafax şi News.ro.

    View all posts

Urmărește știrile PSNews.ro și pe Google News

Citește și: