Rareș Bogdan, reacție dură după declarațiile ambasadorului Germaniei la Chișinău despre identitatea românilor

Rareș Bogdan
Sursa foto: Inquam Photos / George Călin
Europarlamentarul liberal Rareș Bogdan reacționează dur la declarațile ambasadorului Germaniei la Chișinău despre identitatea românilor și moldovenilor. ”Mai ușor cu pianul pe scări! Dacă v-aș întâlni pe stradă, v-aș provoca la duel”. În scandal intervine și AUR, care critică, la rândul său, poziția diplomatului german.

Ambasadorul Germaniei la Chișinău, Hubert Knirsch, a provocat controverse după a pus oarecum sub semnul întrebării afirmaţiile conform cărora moldovenii şi românii au aceeaşi limbă şi aceeaşi religie.

Potrivit www.cotidianul.md, ambasadorul Germaniei la Chişinău, diplomatul a afirmat că o eventuală unificare a României cu Republica Moldova poate fi decisă doar de cele două state suverane. ”Este într-adevăr o întrebare pe care o poate decide doar poporul Moldovei şi al României. Sunt două state suverane. Dacă îşi doresc să se unească, asta o vor face şi nimeni nu poate comenta aceasta”, a spus Knirsch, citat de news.ro.

Declarațiile ambasadorului Germaniei la Chișinău au fost criticate inclusiv de către europarlamentarul liberal Rareș Bogdan. Acesta subliniază că românii și moldovenii au fost separați doar ”interesele mizerabile” din geopolitică.

”Ambasadorul Germaniei la Chișinău pretinde că românii și moldovenii nu sunt același popor. Deși istoricii, inclusiv cei din perioada Imperiului Țarist, susțin că pe ambele maluri ale Prutului trăiește același neam. Identitate etnică. Doar geopolitica ne-a separat, interesele mizerabile, herr!”, a postat, pe Facebook, Bogdan.

Autor

Urmărește știrile PSNews.ro și pe Google News

Citește și: