Skip to content
Sport

Reacţie surprinzătoare după ce Simona Halep a pierdut locul 1 WTA: “Nu e nicio tragedie”

facebook

Tenismenul Horia Tecău consideră că nu este nicio tragedie faptul că Simona Halep a pierdut prima poziţie în ierarhia WTA. În opinia sa, Halep poate redeveni curând numărul 1 în tenisul mondial feminin.

“Nu cred că e nicio tragedie pentru nimeni. A fost pe locul 1, poate să ajungă din nou pe locul 1, este o jucătoare foarte constantă, foarte bună, merită să fie pe locul 1, merită să mai câştige turnee de Grand Slam şi depinde de următoarele luni. Ea mereu a revenit foarte bine după situaţii de genul ăsta şi cred că o va face şi acum”, a declarat Tecău pentru Telekom Sport.

Simona Halep va pierde locul 1 în clasamentul WTA ce va fi dat publicităţii luni, după ce jucătoarea cehă Petra Kvitova a reuşit, marţi, să se califice în semifinale la Australian Open.

Petra Kvitova (Cehia), locul 6 WTA şi cap de serie numărul 8, a trecut în sferturi de australianca Ashleigh Barty, locul 15 şi cap de serie numărul 15, scor 6-1, 6-4, după o oră şi şase minute de joc.

În semifinale, Kvitova va evolua contra americancei Danielle Collins, locul 35 WTA.

Kvitova a trecut provizoriu pe locul 1 WTA, dar şanse la prima poziţie au şi învingătoarea din meciul Naomi Osaka- Elina Svitolina, precum şi Karolina Pliskova, în cazul în care va trece de Serena Williams şi va ajunge în finală.