Recorder a descoperit că premierul Marcel Ciolacu, președintele PSD, a mai efectuat două zboruri private cu avioane închiriate de Nordis, pe lângă cele două despre care a scris G4Media. În total, în 2022, Ciolacu a beneficiat de patru zboruri cu avioane private închiriate de Nordis, costul total ridicându-se la 116.000 de euro.
Totuși, liderul PSD a prezentat doar două facturi a câte 1.500 de euro fiecare și a spus că el a achitat banii. Anterior, Ciolacu a declarat: „Nu am mers niciodată, dar niciodată, în viața mea privată cu vreun avion sau într-o călătorie sau într-un concediu plătit de către altcineva. (…) Nu suntem o familie care facem excese. Suntem o familie normală”
Ciolacu, 4 zboruri într-un an cu avioane private
Primul zbor a fost pe 9 martie 2022, când Ciolacu s-a aflat la bordul unui avion privat al companiei Țiriac Air, un business jet Gulfstream G200 închiriat de Nordis Travel, care l-a dus de la București la Timișoara. La bord se află numai patru pasageri: Vladimir Ciorbă (unul dintre patronii Nordis), George Ivan (apropiat al omului de afaceri), Marcel Ciolacu (lider PSD și președintele Camerei Deputaților), Mihai Ciolacu (nepotul politicianului).
De precizat că Vladimir Ciorbă, patronul Nordis, era trimis în judecată încă din 2017 pentru constituirea unui grup infracțional organizat. Iar Laura Vicol ajunsese șefă a Comisiei Juridice din Camera Deputaților în noiembrie 2021, cu numai trei luni înainte de acest zbor. Contestată la acel moment, Vicol fusese apărată public de Marcel Ciolacu.
La Timișoara, au urcat în avion și Sorin Grindeanu (la acel moment vicepremier în Guvernul României), însoțit de fiul său și de Alfred Simonis (deputat PSD).
Recorder nu cunoaște motivul călătoriei, dar știe că pe 9 martie în capitala Spaniei s-a jucat meciul de fotbal Real Madrid – Paris Saint-Germain, contând pentru optimile de finală ale Ligii Campionilor. Ciolacu s-a declarat fan al echipei Real Madrid, iar pasagerii zborului privat, ajunși în Spania pe 9 martie, s-au întors în țară a doua zi, pe 10.
G4Media a scris despre zborul privat spre Madrid, din perioada 3-4 mai. În avion s-au aflat soții Vicol-Ciorbă, Sorin Grindeanu, Alfred Simonis și soția acestuia, Marcel Ciolacu și Sorina Stan Docuz, prietenă apropiată a liderului PSD. Atunci au avut loc Turneul de tenis Master Series și meciul de fotbal Real Madrid – Manchester City.
Tot G4Media a scris despre un zbor efectuat la Nisa și Paris, în perioada 27-30 mai. În acest avion s-au aflat Marcel Ciolacu și fiul său, Sorin Grindeanu și fiul, Alfred Simonis, Laura Vicol, Vladimir Ciorbă. Aceștia au mers la Marele Premiu de Formula 1 de la Monaco și finala Ligii Campionilor la fotbal, desfășurată la Paris, între Real Madrid și Liverpool.
Iar acum Recorder a descoperit și zborul privat efectuat de Marcel Ciolacu în perioada 18-21 august 2022. Avionul privat închiriat de Nordis a decolat de la București cu destinația Nisa. La bord s-au aflat Vladimir Ciorbă, Monica Huyadi, Ion Bejeriță, Marcel Ciolacu și aceeași Sorina Stan Docuz. Scopul acestei călătorii nu e cunoscut. Documentele Recorder arată că, la retur, avionul privat s-a întors la București cu mai mulți pasageri.
Reacția lui Ciolacu la dezvăluirile Recorder despre zborurile private
Contactat de Recorder, premierul Marcel Ciolacu a transmis: „Capitol închis în viața mea. Am explicat public și am dovedit că nu am beneficiat de niciun serviciu fără să plătesc. Chiar dacă este un aspect care privește viața mea privată, am considerat necesar să explic fiind candidat pentru funcția de președinte. Am plătit politic pentru acest lucru. Nu există fapte penale. După cum bine cunoașteți, din bani publici am zburat doar la economic”.
Ce afaceri are Mihai Ciolacu, nepotul premierului
Recorder relatează în material și ce afaceri a făcut Mihai Ciolacu, nepotul premierului. Din 2018, acesta a preluat o rețea de farmacii rurale care a crescut exponențial cu sprijinul autorităților locale – Evofarm acoperă, în prezent, 15 județe.
De asemenea, Mihai Ciolacu a înființat două firme în domeniul energiei Solar Energy Production SRL și Development Power Solar Energy SRL. Acestea au obținut bani din PNRR pentru două parcuri fotovoltaice și, în timp record, avize de racordare la rețea. În iunie 2024, firma Development Power Solar Energy SRL, care primise ajutoare de stat de 22 de milioane de euro, a fost vândută unui fond de investiții ceh.
Citește mai mult AICI
Autor
Urmărește știrile PSNews.ro și pe Google News