Rectorul ASE acuză o dezinformare grosolană: Academia păstrează o atitudine neutră față de evenimente cu mesaj politic

Sursa foto: Nicolae Istudor

Rectorul Academiei de Studii Economice, prof. univ. dr. Nicolae Istudor, aduce în atenția opiniei publice o dezinformare care a fost propagată în mediul online. Într-o postare pe You Tube, jurnalistul Sorin Roșca Stănescu a susţinut că, prin adrese oficiale, studenților de la ASE li s-a promis un punct în plus dacă se prezintă la o dezbatere politică în aula institutului. În replică, Istudor a informat că Academia nu a organizat nicio dezbatere sau eveniment politic cu conotații electorale. Mai mult, spune rectorul, a declinat toate ofertele de a găzdui dezbateri, întâlniri sau evenimente de promovare a candidaților în rândul membrilor comunității universitare.

Totodată, Nicolae Istudor i-a cerut jurnalistului să retragă materialul postat și spune că, în cazul în care unul dintre cele peste 850 de cadre didactice din ASE a avut inițiative personale cu conotații politice în relația cu studenții, se va solicita imediat Comisiei de disciplină a Academiei să analizeze respectiva abatere de la conduita universitară a instituției și să ia măsurile corespunzătoare.

ASE păstrează în continuare o atitudine neutră la nivel instituțional față de evenimentele cu mesaj politic, asigură Istudor.

„Stimate Domnule Sorin Roșca Stănescu,

În legătură cu intervenția dumneavoastră cu titlul „Propagandă în învațământ”, postată la adresa https://www.youtube.com/watch?v=YASPuKay3Lc, doresc să fac următoarele precizări:

Academia de Studii Economice din București nu a organizat în Aula Magna absolut nicio dezbatere sau eveniment politic cu conotații electorale în campania în curs de derulare și niciodată, în timpul mandatelor mele, începând cu 2016, universitatea noastră păstrând o atitudine neutră la nivel instituțional față de evenimentele cu mesaj politic.

Am declinat instituțional orice ofertă de a găzdui dezbateri, întâlniri, evenimente de promovare a candidaților în rândul membrilor comunității noastre universitare.

Prin urmare, cu regret că ați avut această intervenție în spațiul public, vă solicităm să retrageți acel material, făcând precizările de rigoare, întrucât el aduce nedorite prejudicii de imagine universității noastre.

În cazul în care unul dintre cele peste 850 de cadre didactice din ASE a avut inițiative personale cu conotații politice în relația cu studenții, vom solicita imediat Comisiei de disciplină a Academiei de Studii Economice din București să analizeze respectiva abatere de la conduita universitară a
instituției noastre și să ia măsurile corespunzătoare.

Asocierea și menționarea denumirii universității noastre cu tipul de manifestări la care ați făcut referire este regretabilă.

Vă asigurăm, și pe această cale, de deplina deschidere și transparență a Academiei de Studii Economice din București în comunicarea cu mijloacele mass-media și vă mulțumim pentru colaborare dintre instituțiile noastre”, transmite prof. univ. dr. Nicolae Istudor, potrivit adevarulzilei.net.

După acest mesaj, Sorin Roșca Stănescu a acceptat dreptul ASE la replică şi a retras materialul.

„Precizare: Domnul Sorin Roșca Stănescu a acceptat dreptul ASE la replică și a retras prompt materialul inițial. Mulțumim”, a notat Istudor pe Facebook.

Autor

Urmărește știrile PSNews.ro și pe Google News

Citește și: