Regele Charles al III-lea a felicitat echipa Angliei pentru calificarea în finala Euro-2024

Regele Charles
Sursa foto: Flickr / Pete Richman

Regele Charles al III-lea a felicitat echipa Angliei pentru calificarea în finala Euro-2024. Monarhul a transmis mesajul său cu o notă de umor, dorindu-şi ca această finală să îi scutească pe britanici de mai mult stres.

Monarhul le-a transmis „cele mai calde felicitări” jucătorilor după victoria cu 2-1 în faţa Olandei, miercuri seara, şi le-a urat „toate cele bune” pentru finala de duminică împotriva Spaniei, într-un comunicat postat pe site-ul cuplului regal. Cu toate acestea, Charles al III-lea le-a cerut jucătorilor să ţină cont de tensiunea arterială a britanicilor, care în timpul turneului au trăit cu sufletul la gură remiza din în ultimul minut împotriva Slovaciei, triumful în faţa Elveţiei la lovituri de departajare în sferturile de finală şi au trebuit să aştepte golul victoriei lui Ollie Watkins, în minutul 90 miercuri seară, cu Ţările de Jos.