Revoltă pe Aeroportul Cluj! Zeci de pasageri abandonați de WizzAir, după ce a vândut mai multe bilete decât locuri: „Bătaie de joc: Ai bilet, dar nu zbori”
Dimineața de marți a început cu haos și lacrimi pe Aeroportul Internațional „Avram Iancu” Cluj. Zeci de pasageri care trebuiau să ajungă la Londra și la Stuttgart au rămas blocați în aeroport, după ce Wizz Air a vândut mai multe bilete decât locuri în aeronave. În total, 27 de oameni au fost refuzați la îmbarcare, deși aveau bilete plătite și, în unele cazuri, chiar și bagaje de cală deja predate.
VIDEO- 14 Pasageri care zburau spre Londra – Luton abandonați pe Aeroportul Cluj-Napoca: „Ni s-a spus că nu mai sunt locuri, deși plătisem și bagaj de cală”
Primii care au simțit efectele overbooking-ului au fost pasagerii de pe cursa spre Londra – Luton, programată la ora 6:15. 14 persoane au aflat direct la ghișeu că nu mai pot zbura.
„Totul a început aseară, când am încercat să fac check-in-ul online. Am introdus toate datele, dar la final mi-a apărut mesaj că boarding pass-ul nu poate fi emis și că trebuie să mă prezint la ghișeu. Dimineața, la 4:15 eram deja la aeroport, dar acolo ni s-a spus sec: nu mai sunt locuri. Am rămas 14 persoane pe dinafară, deși plătisem biletele și unii dintre noi aveam și bagaje de cală. Ni s-a spus să așteptăm până se urcă toți ceilalți și poate, dacă rămâne loc, ne iau și pe noi. Așa ceva este inacceptabil”, a povestit pentru Știri de Cluj o pasageră.
Femeia cumpărase biletele spre Londra pe care a dat 460 de lire sterline, la care s-au adăugat 72 de lire banii pentru bagajul de cală.
Citește mai mult AICI
Autor
Urmărește știrile PSNews.ro și pe Google News