Skip to content
Sport

Români în campionatele străine: Latovlevici a marcat, Stanciu a ratat

Fundaşul Iasmin Latovlevici a marcat un gol în meciul pe care echipa sa, Bursaspor, l-a câştigat, duminică, în deplasare, cu Akhisarspor, cu scorul de 4-2, în etapa a XIII-a a campionatului turc de fotbal.

Latovlevici a fost titular, a primit un cartonaş galben, în minutul 30 şi a marcat în minutul 85 golul de 3-2, cu un şut puternic de la 25 de metri. Gazdele au avut 2-0, prin reuşitele lui Manu ‘8 şi Ayik ’39. Nayir ’45+1 şi ’65 a egalat, înaintea reuşitei românului, iar Keskin a stabilit scorul final, în minutul 90+5.

Mijlocaşul Nicolae Stanciu a ratat un penalti în minutul 69 al meciului pe care echipa sa, Sparta Praga, l-a terminat, duminică, pe teren propriu, cu scorul de 0-0, cu Jablonec, în etapa a XVI-a a campionatului ceh de fotbal.

La gazde, portarul Florin Niţă şi mijlocaşii Alexandru Chipciu şi Stanciu au fost titulari şi au jucat tot meciul. Tot la Sparta, fundaşul Bogdan Vătăjelu a intrat pe teren, în minutul 62, în locul lui Plavsici.

În urma acestui rezultat, Sparta Praga se află pe locul 3, cu 31 de puncte. Pe primul loc este formaţia lui Alexandru Băluţă, Slavia Praga, cu 40 de puncte, urmată de Viktoria Plzen, cu 36 de puncte. Jablonec este pe locul 4, cu 30 de puncte.