România a semnat contracte militare de mare valoare printr-o ordonanță de urgență posibil ilegală – analist militar

armata soldați voluntari
Sursa foto: Pexels

 

 

România a semnat contracte militare de mare valoare printr-o ordonanță de urgență posibil ilegală, în perioada în care guvernul era suspendat, a avertizat analistul militar Aurel Cazacu la Puterea Știrilor.

„Eu nu știu dacă mai aveau dreptul sau misiune și puteau, mandat, să semneze contracte de o asemenea valoare în numele României, s-a dat o ordonanță de urgență, eu cred că acea ordonanță este ilegală”, a subliniat invitatul.

Potrivit acestuia, achizițiile recente ridică semne de întrebare și din cauza lipsei de consultare cu specialiștii din cadrul forțelor armate înainte de parafarea documentelor. Mai mult, nici în ce privește Programul SAFE, armata nu a fost chemată la negocieri, a subliniat Cazacu.

„Eu cred că este un lucru în care poate Statul Major, prin misiunile pe care le are, nu știu dacă ceea ce s-a cumpărat satisface necesitățile operative ale armatei române de a apăra România”, a adăugat analistul.

Citește și: „Momentul nu este întâmplător. Armata nu a fost implicată în SAFE”. Cazacu, despre acuzațiile la adresa lui Gheorghiță

Autor

Urmărește știrile PSNews.ro și pe Google News

Citește și: