UPDATE VIDEO România, învinsă de Belgia la Euro. Calificarea se decide în ultima etapă a grupelor. Ce spune Iordănescu

Sursă foto: FRF

UPDATE, ORA, 00.32

Selecţionerul Edward Iordănescu a declarat, sâmbătă seară, că este mulţumit de evoluţia tricolorilor la meciul cu Belgia, subliniind că aceştia au dat tot ce au putut. El a mai spus că meciul cu Slovacia, decisiv pentru calificarea în optimi la Euro-2024, este momentul adevărului pentru toată lumea.

“Ne-am luptat, n-am cedat, am făcut tot ce am putut şi mulţumesc echipei. În repriza întâi am suferit, nu e uşor să pleci de la 1-0, în partea a doua s-au schimbat lucrurile. Tot timoul e loc de mai mult, dar echipa a dat totul şi nu pot fi supărat. Băieţii ăştia au câştigat acum cinci zile cu Ucraina şi ţin România pe primul loc, suntem la mâna noastră. M-a  supărat golul de 2-0. Acum trebuie să ne recuperăm, avem o zi în minus faţă de Slovacia. E o grupă nebună, e un moment important, de răscruce pentru noi toţi. Cu Slovacia e momentul adevărului pentru absolut toată lumea. Am simţit căldura românilor, e momentul pozitivismului, momentul susţinerii acestei generaţii care îi vor răsplăti cu o calificare, vă spun sigur“, a declarat Iordănescu la Pro TV.

UPDATE, ORA 23.58

Meciul de la Koln a început cu belgienii în atac și, în minutul 2, tabela s-a modificat. Lukaku i-a pasat lui Youri Tielemans, iar acesta a înscris cu un șut din afara careuului. Tricolorii au replicat în minutul 5, când Radu Drăgușin a trimis cu capul, la un corner, iar portarul Casteels a scos de sub bară. Niță a respins în corner un șut al lui Lukebakio, în minutul 18, pentru ca portarul nostru să respingă și execuția din 7 metri a lui Doku. Man a șutat la poartă în minutul 37, dar Casteels a reținut. Tot Casteels a ieșit în minutul 39 în fața lui Drăguș și a prins balonul, iar la pauză belgienii au intrat cu avantaj de un gol. La reluare, Man și Mihăilă au încercat poarta lui Casteels, în minutele 48 și 49, dar fără succes. De Bruyne a trimis și el pe lângă poartă în minutul 52, iar în minutul 56 șutul aceluiași De Bruyne a fost reținut de Niță. Răzvan Marin i-a pasat lui Rațiu, în careul belgian, dar Vertonghen i-a suflat mingea românului, în minutul 59. După numai cinci minute Lukaku a primit și a scăpat singur înscriind cu un șut la colțul scurt, dar golul atacantului belgian a fost anulat pentru o poziție de ofsaid. Lukaku a ajuns la al treilea gol anulat în două meciuri disputate la Euro 2024, iar în minutul 66 tot el a șutat din careu, însă Niță a respins. Man s-a aflat în fața golului, în minutul 68, dar a ezitat și Casteels a intervenit. Belgienii au înscris al doilea gol în minutul 80, prin De Bruyne, iar tricolorii au ratat prin Alibec, care a trimis spre poartă, dar Castagne a salvat. Niță s-a mai remarcat odată, la șutul lui Lukaku din minutul 89 și meciul s-a încheiat cu scorul de 2-0 pentru Belgia.

În grupa E toate echipele au câte trei puncte, iar România conduce, cu golaveraj 3-2. Ultima etapă a grupelor a devenit astfel decisivă. România are nevoie de victorie sau de egal cu Slovacia, partidă care se va disputa miercuri, la Frankfurt.

BELGIA: Casteels – Castagne, Faes, Vertonghen – Doku (Carrasco 72), Tielemans (Mangala 72), Onana, Theate (Debast 77) – De Bruyne, Lukaku, Lukebakio (Trossard 56). SELECȚIONER: Domenico Tedesco

ROMÂNIA: Niță – Rațiu (Sorescu 90), Drăgușin, A. Burcă, Bancu – M. Marin (Olaru 68) – Man, M. Marin, Stanciu, Mihăilă (I. Hagi 68) – Drăguș (Alibec 81). SELECȚIONER: Edward Iordănescu

Cartonașe galbene: Lukebakio 35 / Bancu 59, M. Marin 65

Arbitri: Szymon Marciniak – Tomasz Listkiewicz, Adam Kupsik (toți din Polonia) – Donatas Rumsas (Lituania)

UPDATE, ORA 23.53

Reprezentativa României a fost învinsă, sâmbătă, cu scorul de 2-0, de selecţionata Belgiei, într-un meci disputat la Koln, în etapa a doua a grupei E de la Euro 2024. Ca urmare a acestui rezultat, calificarea în optimile de finală se va decide în ultima etapă a grupelor. România este lider în clasamentul grupei, dar toate cele patru echipe au câte trei puncte.

UPDATE, ORA 23.37

Belgienii au marcat golul doi, prin De Bruyne, în minutul 80.

UPDATE, ORA 23.23

Lukaku a trimis mingea în poarta apărată de Niţă, în minutul 64, dar golul a fost anulat pentru ofsaid.

UPDATE, ORA 22.48

La pauză, scorul este 1-0 pentru Belgia.

Clasament la pauză: 1. România – 3 puncte, 2. Slovacia – 3 puncte, 3. Belgia – 3 puncte, 4. Ucraina – 3 puncte.

UPDATE, ORA 22.35

Cum s-a auzit imnul României pe Cologne Stadium.

UPDATE, ORA 22.03

Belgienii conduc cu 1-0.  A înscris Tielemans, în minutul 2.

UPDATE, ORA 22.00

Reprezentativa României înfruntă, sâmbătă, la Koln, selecţionata Belgiei, în a doua etapă a grupei E de la Campionatul European de fotbal. O victorie le-ar aduce tricolorilor calificarea în optimile de finală.

Partida a început la ora 22.00. În tribune se află zeci de mii de suporteri tricolori.

Echipele de start:

BELGIA: 1. Casteels – 3. Theate, 4. Faes, 5. Vertonghen, 7. De Bruyne-cpt., 8. Tielemans, 10. Lukaku, 14. Lukebakio, 21. Castagne, 22. Doku, 24. Onana. Selecţioner: Domenico Tedesco

Rezerve: 12. Kaminski, 13. Sels – 2. Debast, 9. Trossard, 11. Carrasco, 16. Vranckx, 17. De Ketelaere, 18. Mangala, 19. Bakayoko, 20. Openda, 23. Vermeeren, 25. De Cuyper

ROMÂNIA: 1. Niţă – 2. Raţiu, 3. Drăguşin, 6. M. Marin, 11. Bancu, 13. Mihăilă, 15. Burcă, 18. R. Marin, 19. Drăguş, 20. Man, 21. Stanciu-cpt. Selecţioner: Edward Iordănescu

Rezerve: 12. Moldovan, 16. Târnovanu – 4. Rus, 5. Nedelcearu, 7. Alibec, 8. Cicâldău, 9. Puşcaş, 10. Hagi, 14. Olaru, 17. Fl. Coman, 22. Mogoş, 23. Sorescu, 24. Racoviţan, 25. Bîrligea, 26. Şut

Arbitru: Szymon Marciniak (Polonia). Asistenți: Tomasz Listkiewicz, Adam Kupsik (Polonia). Al patrulea oficial: Donatas Rumšas (Lituania). Arbitru VAR: Tomasz Kwiatkowski (Polonia). Asistenți VAR: Bartosz Frankowski (Polonia), Nejc Kajtazovic (Slovenia).

În prima etapă a grupelor, România a învins cu 3-0 Ucraina şi Belgia a pierdut cu 0-1 în faţa Slovaciei.

În etapa a doua, vineri, Ucraina a învins cu 2-1 Slovacia.

România este lider în clasament, cu 3 puncte. Ucraina este pe locul doi, iar Slovacia este pe trei, tot cu câte trei puncte. Belgia ocupă ultima poziţie, neavând puncte.

UPDATE, ,ORA 21.28

Echipele de start la meciul Belgia – România, de la Koln, programat la ora 22.00, în grupa E a Campionatului European:

BELGIA: 1. Casteels – 3. Theate, 4. Faes, 5. Vertonghen, 7. De Bruyne-cpt., 8. Tielemans, 10. Lukaku, 14. Lukebakio, 21. Castagne, 22. Doku, 24. Onana. Selecţioner: Domenico Tedesco

ROMÂNIA: 1. Niţă – 2. Raţiu, 3. Drăguşin, 6. M. Marin, 11. Bancu, 13. Mihăilă, 15. Burcă, 18. R. Marin, 19. Drăguş, 20. Man, 21. Stanciu-cpt. Selecţioner: Edward Iordănescu

UPDATE, ORA 20.47

Numeroşi suporteri tricolori se îndreaptă către stadionul din Koln, unde de la ora 22.00 echipa naţională va înfrunta Belgia, în etapa a doua a grupelor Campionatului European de fotbal.

“Zidul galben curge pe stadion! ROMÂNIA E AICI şi toată lumea e cu ochii pe ea! Venim să luptăm împreună şi să ducem România mai departe!” se arată pe pagina de Facebook a echipei naţionale, pe care s-au postat şi câteva fotografii.

Vestiarul este pregăitit să-i primească pe jucătorii lui Edward Iordănescu.

Meciul va începe la ora 22.00, iar România see va califica în optimile Euro 2024 dacă va câştiga.

UPDATE, ORA 20.33

Place Vauban din Charleroi, unde a fost amplasat un ecran uriaş pentru meciul Belgia – România, a fost evacuată, sâmbătă după-amiază, din cauza prezenţei unui colet suspect. La faţa locului s-au deplasat experţi în dezamorsarea bombelor pentru a exclude orice risc.

În jurul orei 13.30, poliţia din Charleroi a apelat la serviciul de dezamorsare a bombelor din cauza unui pachet suspect pe treptele primăriei din Place Vauban.

„Instituţiile din jur au fost evacuate pentru a da timp serviciului de dezamorsare să ajungă la faţa locului”, a declarat David Quinaux, purtătorul de cuvânt al poliţiei.

Blocată timp de o oră şi jumătate, piaţa a fost redeschisă în cele din urmă în jurul orei 15.30. „Din fericire, a fost o alarmă falsă”, confirmă David Quinaux.

În această seară, în Place Vauban sunt aşteptaţi sute de oameni pentru meciul Belgiei cu România.

Citește mai mult AICI

UPDATE, ORA 19.57

Naţionala a plecat de la hotel către stadion.

UPDATE, ORA 16.18

Emoție, adrenalină și mândrie așa ar putea fi descrisă fiecare victorie la Campionatul European de Fotbal. Dar, pe lângă explozia de bucurie, meciurile câștigate la EURO 2024 înseamnă și foarte mulți bani pentru Federațiile de Fotbal ale Naționalelor învingătoare.

Până acum țara noastră a primit bani pentru calificarea la EURO, dar în joc mai sunt puse și alte sume uriașe de bani. De exemplu, pentru calificarea la Euro, în conturile FRF au intrat 9,25 milioane de euro, iar victoria cu Ucraina ne-a adus încă un milion, ajungând până acum la un total de 10, 25 de milioane.

În continuare, fiecare remiză în grupe va însemna 500.000 de euro, iar victoria un milion. Țările care se vor califica în optimi vor primi 1,5 milioane de euro, iar cele care ajung în sferturi 2 milioane și jumătate.

UPDATE, ORA 14.42

Orașul Köln va fi azi colorat în galben.

UPDATE, ORA 13.58

În această zi, în urmă cu 26 de ani, învingeam Anglia la CM 1998. Azi, privim cu speranță la meciul cu Belgia de la EURO 2024.

UPDATE, ORA 11.37

România – Belgia se va juca azi, 22 iunie, de la ora 22:00, în etapa a doua de la EURO 2024, la Koln. În jur de 30.500 de suporteri sunt așteptați la România – Belgia

”Tricolorii” au fost încurajați de aproximativ 40.000 de suporteri în primul meci din Germania, în fața Ucrainei, și vor avea parte de o mare susținere și în meciul contra Belgiei. Partida se va disputa pe Cologne Stadium, din Koln, arena care are doar 45.965 de locuri. Este important de precizat că Allianz Arena are o capacitate de 75.024 de locuri.

Este important de precizat că pentru meciul contra Belgiei au fost puse la dispoziție în jur de 43.000 de bilete pentru că regulamentul UEFA prevede să fie păstrate zone ”tampon” între suporteri.

În ciuda acestui lucru, suporterii români își vor face simțită prezența și de această dată în tribune. În jur de 30.500 de suporteri români ar urma să fie prezenți la meci.

Citeste mai mult AICI

ŞTIREA INIŢIALĂ

Reprezentativa României va evolua, sâmbătă, de la ora 22.00, la Koln, în compania Belgiei, în al doilea meci din grupa E de la Campionatul European de fotbal.

Meciul, transmis de Pro TV, va fi arbitrat de polonezul Szymon Marciniak va fi ajutat la cele două linii de Tomasz Listkiewicz şi Adam Kupsik, iar rezervă va fi Donatas Rumšas, din Lituania.

În Camera VAR se vor afla polonezii Bartosz Frankowski şi Tomasz Kwiatkowski şi slovenul Nejc Kajtazovic.

Selecţionerul Belgiei este Domenico Tedesco (38 ani), un tehnician italo-german care a pregătit anterior Erzgebirge Aue, Schalke 04, Spartak Moscova şi RB Leipzig. Este din februarie 2023 în funcţie.

Belgia a fost în preliminariile EURO 2024 câştigătoarea învinsă (6 victorii şi 2 remize) a unei grupe din care au mai făcut parte Austria, Suedia, Azerbaidjan şi Estonia. Iar atacantul Romelu Lukaku a fost golgheterul acestor preliminarii!

În palmaresul lor cu România sunt 11 meciuri disputate, cu 4 victorii pentru tricolori şi două rezultate de egalitate înregistrate. Ultimele două confruntări au fost un amical în 2011 la Liege, pierdut de noi, 1-2, şi un amical în 1999, 1-0 la Bucureşti.

România s-a calificat la Euro-2024 de pe primul loc din grupa sa.

Cei 26 de jucători din lotul României pentru EURO 2024 sunt:

PORTARI

Florin NIŢĂ (Gaziantep | Turcia, 21/0), Horaţiu MOLDOVAN (Atletico Madrid | Spania, 11/0), Ştefan TÂRNOVANU (FCSB, 1/0));

FUNDAŞI

Andrei RAŢIU (Rayo Vallecano | Spania, 17/1), Vasile MOGOŞ (CFR Cluj, 7/0), Radu DRĂGUŞIN (Tottenham | Anglia, 17/0), Bogdan RACOVIŢAN (Rakow | Polonia, 2/0), Adrian RUS (Pafos | Cipru, 20/1), Ionuţ NEDELCEARU (Palermo | Italia, 27/2), Andrei BURCĂ (Al-Okhdood | Arabia Saudită, 27/1), Nicuşor BANCU (Universitatea Craiova, 35/2);

MIJLOCAŞI

Deian SORESCU (Gaziantep | Turcia, 17/0), Marius MARIN (Pisa | Italia, 18/0), Alexandru CICÂLDĂU (Konyaspor | Turcia, 37/4), Răzvan MARIN (Empoli | Italia, 55/3), Nicolae STANCIU (Damac | Arabia Saudită, 70/14), Adrian ŞUT (FCSB, 2/0), Darius OLARU (FCSB, 18/0), Dennis MAN (Parma | Italia, 24/7), Valentin MIHĂILĂ (Parma | Italia, 21/4), Ianis HAGI (Deportivo Alaves | Spania, 35/5), Florinel COMAN (FCSB, 15/1);