Ministrul finlandez al Apărării, Antti Häkkänen, a atras atenția asupra unei întăriri semnificative a infrastructurii militare rusești în Peninsula Kola (Arctica), prin construirea de noi facilități în proximitatea frontierei cu Finlanda, arată Euronews.
În cadrul unui interviu acordat Euronews la Conferința de Securitate de la München, ministrul Häkkänen a detaliat modul în care Rusia își consolidează activele strategice în zone din Arctica, dezvoltând concomitent noi structuri militare de-a lungul graniței cu Finlanda.
Oficialul finlandez a accentuat importanța Peninsulei Kola. Aceasta este o zonă de aproximativ 100.000 de kilometri pătrați situată în nord-vestul Rusiei. Ea servește drept avanpost pentru o parte semnificativă a arsenalului nuclear strategic al Moscovei. Sunt incluse aici și submarine dotate cu armament nuclear plus bombardiere cu rază lungă de acțiune.
„Rusia concentrează cele mai substanțiale capacități nucleare strategice în zona Peninsulei Kola. Asistăm la edificarea unor noi baze militare de-a lungul frontierei noastre, o situație care amintește de epoca Războiului Rece”, a declarat Häkkänen.
El a adăugat că „este imperios să monitorizăm îndeaproape evoluțiile din Arctica și să ne consolidăm propriile resurse în această regiune.”
Citește mai mult AICI.
Autor
Urmărește știrile PSNews.ro și pe Google News









