Skip to content
Sport

SCM Râmnicu Vâlcea, învinsă de Gyor 20-29! Campioana Europei, prea puternică

" "

Campioana României, SCM Râmnicu Vâlcea, a pierdut, destul de clar, duelul cu colosul din Ungaria, nimeni alta decât Gyor, campioana Europei, scor 20-29, din în Grupa Principală 2  a Ligii Campionilor.

Vâlcencele au început foarte bine şi a condus cu 2-0 şi 3-1, iar jocul a fost echilibrat în continuare până în minutul 20, 6-6, când echipa maghiară s-a desprins pe tabelă. Campioana Europei a marcat de patru ori la rând şi a intrat la pauză cu un avantaj confortabil, 10-6.

" "
" "

Gyor a dominat repriza secundă şi şi-a mărit constant avantajul, până la nouă goluri la un moment dat, 26-17, echipa oaspete câştigând clar, cu 29-20.

Pentru echipa antrenată de Florentina Pera au marcat Asma Elghaoui 7 goluri, Cristina Florica 3, Irina Glibko 3, Marta Lopez Herrero 2, Alicia Fernandez Fraga 2, Ann Grete Norgaard 1, Samara Da Silva Vieira 1, Kristina Liscevic 1.

Pentru Gyor au înscris Veronica Kristiansen 9 goluri, Eduarda Amorim 5, Csenge Reka Fodor 4, Stine Oftedal 3, Kari Brattset 3, Anne Mette Hansen 2, Jana Knedlikova 1, Amanda Kurtovic 1, Dorottya Faluvegi 1.

Cu acest nou succes, Gyor se menține pe primul loc cu 13 puncte și asteaptă meciul lui Brest, tot cu 11 puncte înaintea acestei runde. În schimb, Vâlcea a rămas pe locul 4, cu 4 puncte, poziție care păstrează șanse de calificare în sferturi Ligii Campionilor.