Se anunță un EURO 2024 greu: România a făcut 0-0 și cu Liechtenstein, în ultimul test pentru turneul final

Edward Iordănescu
Sursa foto: Echipa naţională de fotbal a României

Naţionalele de fotbal ale României şi statului Liechtenstein au terminat la egalitate, 0-0, vineri seara, într-un meci amical jucat pe Stadionul Steaua din Bucureşti, ultimul test al tricolorilor înaintea EURO 2024.

Jucând în Ghencea, cu Ianis Hagi căpitan pentru prima oară la echipa naţională, tricolorii au pus presiune pe poarta oaspeţilor încă din start.

Vasile Mogoş a trimis cu capul, în minutul 6, apoi portarul Buchel a scos şutul lui Racoviţan, în minutul 14. George Puşcaş trimis peste poartă o lovitură de cap şase minute mai târziu.

Hagi a trecut pe lângă gol în minutul 31, iar Florinel Coman a încercat şi el poarta lui Buchel, în minutele 44 şi 45+4. Însă balonul nu a intrat în plasă şi la pauză s-a intrat cu scor alb, 0-0.