Skip to content
Sport

Simona Halep, infrangere dramatica la Birmingham

Simona Halep a fost eliminată de Kristina Mladenovic în sferturile de finală ale turneului de categorie Premier de la Birmingham, după un meci dramatic, ce s-a întins pe durata a aproape două ore. Franțuzoaica de pe locul 43 WTA s-a impus în trei seturi în fața numărului 3 mondial, după ce a pierdut fără drept de apel primul set, a revenit fantastic în actul secund și s-a impus în tie-break-ul decisivului, scor final 6-2, 0-6, 6-7 (4), informeaza dcnews.ro

Simona Halep a pornit ca din tun în meciul cu Kristina Mladenovic și s-a impus în primul set cu 6-2, după doar 28 de minute de joc. Adversara sa i-a oferit însă o replică pe măsură în actul secund, pe care l-a câștigat cu 6-0, la capătul a numai 23 de minute de joc.

În decisiv s-a mers cap la cap cu serviciul până la 3-4, când franțuzoaica a făcut break și a servit pentru meci. Românca a reușit imediat re-break-ul și a rămas în joc, egalând la 5, după care ambele sportive și-au făcut serviciul și au împins meciul în tie-break-ul decisivului. Aici, Simona Halep a condus cu 4-3, dar Kristina Mladenovic a revenit din nou și a câștigat patru puncte consecutive, obținând victoria și calificarea în semifinalele turneului, unde o va întâlni pe Karolina Pliskova, din Cehia, locul 12 WTA și cap de serie numărul 6.